بازار سرمایه

پس از 8 ماه توقف و بلاتکلیفی سهامداران

نماد «های وب» با صف 130 میلیونی فروش باز شد

منبع: ITmen
 
hiweb_logo_500x500.jpg
 
سهام شرکت داده گستر عصر نوین با نماد های وب بالاخره پس از 8 ماه بازگشایی شد.
 
نماد های وب پس از 8 ماه بلاتکلیفی سهامداران روز گذشته در حالی بازگشایی شد که بیش از 130 میلیون سهم این شرکت در صف فروش قرار گرفت.
 
قیمت سهام این شرکت پس از اعلام ادغام با شرکت پارس آنلاین رشد کرد اما پس از به وجود آمدن ابهام در ادغام سهام و همچنین سایر ابهامات درباره فعالیت مالی این شرکت، نماد آن برای حفظ حقوق سهامداران بسته شد.
 
سرانجام شرکت داده گستر عصرنوین با انتشار چند اطلاعیه در شبکه کدال، گزارش عملکرد سه ماهه و گزارش فعالیت ماهانه خود را منتشر کرد که نشان داد در عملکرد ٣ ماهه، های وب موفق به پوشش ١٩ ریال سود شده است، که این رقم به نسبت دوره مشابه سال قبل افت ۶٩ درصدی داشته است.
قیمت سهام این شرکت پس از اعلام ادغام با شرکت پارس آنلاین رشد کرد اما پس از به وجود آمدن ابهام در ادغام سهام و همچنین سایر ابهامات درباره فعالیت مالی این شرکت، نماد آن برای حفظ حقوق سهامداران بسته شد.
 
همچنین های وب به انضمام گزارش های منتشر شده، اعلام کرد سود حاصل از پروژه USO براساس رویه جاری شرکت است و پس از اعلان نظر نهایی سازمان حسابرسی، درآمد مذکور در صورت لزوم اصلاح می شود.
 
بر اساس آمارها، شرکت داده گستر عصر نوین، در دوره سه ماه توانست 44میلیارد تومان درآمد عملیاتی کسب کند، که نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش 30درصدی را نشان می دهد. عمده کاهش این درآمد مربوط به فروش تجهیزات مشترکان و نیز کاهش درآمد حاصل از پروانه FCP نسبت به دوره مشابه سال قبل است.
 
با وجود ارایه این اطلاعات انجام معامله در نماد معاملاتی “های وب”  تا اطلاع ثانوی به صورت معامله تحت احتیاط است و کلیه کارگزاران قبل از انجام هر گونه معامله در نماد مذکور، نسبت به دریافت فرم تکمیل و تایید شده اطلاع از ابهام معاملات تحت احتیاط از مشتریان متقاضی، اقدام و ضمیمه فرم درخواست خرید یا فروش مشتری را نگهداری کنند.
 
صورت های مالی های وب همچنان مشکل دارد
 
هم زمان با بازگشایی های وب،  یک مقام مسوول با بیان اینکه بازگشایی این نماد معاملاتی بنا به تصمیم شورای عالی بورس صورت گرفته است، افزود: ناشر همچنان تحت حسابرسی ویژه قرار داشته و بنا به نظر داده شده صورت های مالی دوره 94 و 95 این شرکت دچار ابهام و اشکال است.
 
یک مقام مسوول در سازمان بورس که حاضر به انتشار نام خود نیست به فارس گفت: پیرو اطلاعیه افشای اطلاعات با اهمیت شرکت داده گستر عصر نوین، انجام معامله در نماد معاملاتی “های وب” تا اطلاع ثانوی به صورت معامله تحت احتیاط انجام می شود.
 
وی با تاکید بر اینکه می بایست تمامی کارگزاران قبل از انجام هر گونه معامله در نماد “های وب”، نسبت به دریافت فرم تکمیل و تایید شده اطلاع از ابهام معاملات تحت احتیاط از مشتریان اقدام کنند، افزود: این فرم باید به ضمیمه فرم درخواست خرید یا فروش مشتری از سوی کارگزار نگهداری شود.
 
وی درباره درخواست های ارسالی از طریق سامانه بر خط نیز افزود: قبل از ارسال سفارش به صورت الکترونیکی، ابتدا فرم اطلاع از ابهام معاملات تحت احتیاط از طریق سامانه بر خط باید به تأیید مشتری رسانده شود و به ضمیمه در خواست آن در سوابق موجود و قابل مشاهده و پیگیری های بعدی قرار گیرد.
 
این مقام مسوول با بیان اینکه دامنه نوسان بازگشایی نماد معاملاتی “های وب” بطور محدود و در بازه 2 درصدی انجام خواهد شد، عنوان کرد: بازگشایی نماد معالاتی “های وب” همراه با حضور بازار گردان خواهد بود و خریدار و فروشنده می بایست با تکمیل فرم اطلاع از ابهام معاملات تحت احتیاط نسبت به آگاهی از ابهام های موجود در صورت های مالی این ناشر اقرار  کنند.
 
وی با بیان اینکه مستندات و اطلاعات مالی شرکت داده گستر عصر نوین همچنان تحت بررسی حسابرسی ویژه قرار دارند، گفت: حسابرس ویژه تا کنون بخشی از نظرات خود را در خصوص این ناشر به سازمان بورس ارایه داده که بر اساس آن صورت های مالی دوره عملکردی 94 و 95 دچار اشکال و ابهام است.
 
وی ادامه داد: بنابراین خریداران و فروشندگان سهام این شرکت با تکمیل فرم اطلاع از ابهامات می بایست ریسک این اطلاعات و سایر اطلاعاتی که هنوز حسابرس ویژه اعلام نکرده را قبول کنند.

​​