فناوری اطلاعات

جلوگیری از هدررفت آب با کنترل کننده هوشمند

منبع: روزنامه ایران
این روزها بحث کمبود آب در اکثر کشورها جدی است و همه به‌دنبال کاهش و صرفه‌جویی در مصرف آن هستند. ترکیدگی و نشتی لوله یکی از راه‌های هدررفت آب محسوب می‌شود که بیشتر در خانه‌ها اتفاق می‌افتد به طوری که گفته می‌شود با نشتی بسیار کوچک لوله‌ها در خانه‌ها معمولاً بیش از 11 هزار لیتر آب به هدر می‌رود که می‌توان با آن 180 بار حمام کرد.
برای جلوگیری از هدررفت آب، یک شرکت آلمانی یک کنترل‌کننده هوشمند آب، طراحی و ساخته است. این کنترل‌کننده هوشمندآب Grohe Sense Guard نام دارد. این دستگاه بین دو سر لوله آب نصب می‌شود و با سنسورهای به‌ کار رفته در آن می‌توان نشتی‌های بسیار کوچک و ترکیدگی را تشخیص داد.
وقتی هرگونه نشتی، ترکیدگی در لوله‌های آب ایجاد شود سنسورهای به‌کار رفته در این دستگاه، به‌صورت خودکار آب را از فلکه اصلی قطع می‌کند و جلوی هدررفتن آب و آسیب‌های احتمالی به خانه و ساختمان را می‌گیرد.
این دستگاه کنترل‌کننده هوشمند آب حتی مکان نشتی‌ها و ترکیدگی لوله‌ها را نیز در خانه نشان می‌دهد.با این دستگاه امکان تشخیص یخ زدگی لوله‌ها نیز وجود دارد به طوری که در این دستگاه سنسورهای دما و رطوبت به‌کار رفته است بنابراین به محض اینکه دمای هوا به حدی کاهش یابد که امکان یخ زدگی لوله‌ها وجود داشته باشد به کاربر هشدار می‌دهد.
اعلام نشتی‌ها و ترکیدگی و احتمال یخ زدگی لوله‌ها به‌ کاربر و ردیابی مصرف بهینه آب از طریق برنامه‌ای به‌ نام Grohe Ondus که روی تلفن همراه هوشمند کاربر نصب می‌شود، انجام می‌شود.
بنابراین از راه دور و در تعطیلات یا محل کار نیز می‌توان لوله‌ها و مصرف بهینه آب را رصد کرد.گفتنی است این دستگاه تا 65 درصد به‌درستی هدررفت آب را تشخیص داده و خانواده‌ها توانسته‌اند در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. این دستگاه هوشمند با قیمت 52 پوند به فروش می‌رسد.
 

​​