فناوری اطلاعات

اولین ایستگاه استارت آپ‌های روستایی معرفی شد

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری قزوین را به عنوان اولین ایستگاه همایش استارت آپ‌های روستایی معرفی کرد.
 
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و خبری روستا و عشایر ایران، نشست خبری همایش استارت آپ‌های روستایی با حضور  ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری و مناطق محروم ریاست جمهوری برگزار شد.
 
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری در نشست خبری همایش استارت آپ‌های روستایی با بیان نو بودن موضوع استارت‌ آپ‌ها افزود: با عملیاتی کردن استارت‌ آپ‌ها که به عنوان سرعت‌دهنده و شتاب‌دهنده کارها هستند، می‌توان خدمات بیشتری را به مردم ارائه دهیم.
 
بدین منظور با برگزاری همایش استارت‌ آپ‌های روستایی در مناطق مختلف کشور می‌توان علاوه بر کمک به صاحبان ایده‌ها، زمینه را برای توسعه بیشتر روستا‌ها فراهم کرد.
 
رضوی در مورد برگزاری نخستین رویداد از همایش‌ استارت آپ‌های روستایی اظهار داشت: همایش‌ استارت‌ آپ‌های روستایی در 6 منطقه از کشور برگزار خواهد شد و در رویداد اول که 10 لغایت 13 شهریورماه در قزوین برگزار خواهد شد، 150 نفر از صاحبان طرح‌ها و ایده‌های استارت آپی، از استان‌های زنجان، گیلان، اردبیل، مازندران و قزوین گردهم می‌آیند تا مسیر تبدیل ایده‌ها را به کسب و کار موفق روستایی تسریع بخشند
 
معاون توسعه روستایی درباره برنامه‌های معاونت توسعه روستایی برای عملیاتی کردن و حمایت از استارت آپ‌ها چیست، با تشریح جزئیات نخستین رویداد از همایش استارت آپ‌های روستایی در قزوین اظهار داشت: در روز اول این همایش، شرکت‌کنندگان، طرح‌ها و ایده‌هایشان را در زمینه کسب و کار روستاها مطرح خواهند کرد و در روز دوم با تخصیص امکانات به شرکت کنندگان، زمینه را برای همکاری صاحبان ایده‌ها و تشکیل تیم‌ها فراهم خواهیم کرد 
 
رضوی با اشاره به ضرورت کار تیمی فعالان استارت آپ‌های روستایی افزود: توسعه پایدار و پویا زمانی ممکن است که مردم حرکت جمعی داشته باشند.
 
وی موضوعات استارت آپ‌ها را متنوع دانست و افزود: فعالان حوزه کسب و کار روستایی می‌توانند ایده‌های خود را در موضوعات گردشگری، کشاورزی، بهداشت، حوزه سلامت و فناوری اطلاعات مطرح کنند.
 
معاون توسعه روستایی صنایع تبدیلی، استفاده از دانش‌های بومی و محیط زیست را از دیگر موضوعات مهم در زمینه استارت آپ‌ها دانست و با اشاره به اهمیت وجود زیرساخت‌ها از جمله اینترنت پرسرعت در روستاها، همکاری کامل وزارت ارتباطات را در این زمینه قابل تقدیر دانست و از پیگیری و برگزاری جلسات منظم توسط وزیر ارتباطات در زمینه ایننرنت روستاها خبر داد.
 
رضوی در خصوص اقدامات معاونت توسعه روستایی برای تسهیل روند پرداخت تسهیلات به روستاییان اظهار داشت: به منظور تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی بانک‌ها موظف شده‌اند تا اسناد ملکی، مسکونی، صنعتی و دامداری و سفته روستاییان را به عنوان وثیقه بپذیرند.
 
وی افزود: پارک‌های علم و فناوری آمادگی دارند تا با استقرار استارت آپ‌های برتر، مسیر حرکت آن‌ها را سمت کسب و کار موفق روستایی هموار کنند. علاوه بر آن شرکت‌های پیشرو در توسعه روستاها که در شهرها مستقر هستند، در صورتیکه  بر روی طرح‌های روستایی سرمایه گذاری کنند، می‌توانند از تسهیلات اشتغال روستایی بهره‌مند شوند.
 
 بنابراین گزارش نخستین رویداد از همایش‌ استارت آپ‌های روستایی به همت معاونت عمرانی استاندار قزوین و با همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی از جمله معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهشی وزارت علوم، صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق کار آفرینی امید در دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار خواهد شد.
 

​​