تلفن همراه

ادعای رویترز ادرباره کشف یک شبکه مرتبط با ایران در فضای مجازی با هدف حمایت از سیاست‌های تهران

رویترز مدعی شد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اقدامات گروه‌های وابسته به ایران برای تاثیرگذاری بر کاربران اینترنت در کشورهای مختلف، به‌طور چشم‌گیری گسترده‌تر از آن‌ چیزی‌ است که تاکنون و به‌طور رسمی، اعلام شده‌ است.
 
به گزارش ایلنا، «رویترز» مدعی شده شبکه‌ای از حساب‌های کاربری در وب و شبکه‌های اجتماعی به ۱۱ زبان را یافته که به تهران وابسته هستند.
 
این خبرگزاری در گزارش هفتم شهریور ماه خود مدعی شد: «برآوردهایش را با "فایر آی"، یک شرکت بین‌المللی امنیت وب در ایالات متحده و "کلیر اسکای"، یگ گروه دیگر در اسرائیل، در میان گذاشته‌ است. آن‌ها گفته‌اند بر اساس معیارهای تکنیکی، شبکه‌ای از سایت‌ها و حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی که با عنوان اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی شناخته می‌شود، بخشی از یک کل واحد هستند.»
 
رویترز نوشت: برآوردها نشان می‌دهد ۱۰ سایت دیگر و ده‌ها حساب کاربری در شبکه‌های فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و یوتیوب به ایران وابسته هستند و مشغول انجام فعالیت‌هایی که هدف از آن‌ها تاثیرگذاری بر افکار عمومی در دیگر کشورها است، هستند.
 
این رسانه آمریکایی که پیش از این، این شبکه‌ها را به نهادهایی مانند رادیو تلویزیون دولتی ایران نسبت داده بود، مدعی شد: گروه موسوم به «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» محتوای تولیدشده توسط رسانه‌های دولتی ایران را، معمولا بدون آن‌که نام منبع اصلی را فاش کند، در وب منتشر می‌کند. اما منابع این تولیدات شبکه‌هایی هستند مانند پرس‌تی‌وی یا تلویزیون المنار که توسط حزب‌الله لبنان اداره می‌شوند.
 
در ادامه این گزارش این ادعا مطرح شده که در این وب‌سایت مقر حضور گروه، ایران عنوان شده است. در حال حاضر بخش «تماس با ما» در وب‌سایت «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» فعال نیست. به جای آن بیانیه‌ای در «محکومیت اقدامات تروریستی در فرانسه» و «انتخابات اساسنامه» قرار دارد. در بخشی از بیانیه مربوط به فرانسه از دولت آن کشور انتقاد شده و آمده است «از یاد نبرده‌ایم که دولت فرانسه با چه سرمستی و غروری از گروه‌های تکفیری و تروریستی در سوریه حمایت می‌کرد و برای آنها سلاح و پول و خدمات مستشاری می‌فرستاد».
 
رویترز مدعی شد: فعالیت‌های «اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی» به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی، فارسی، اردو، پشتو، روسی، هندی، آذری (جمهوری آذربایجان)، ترکی و اسپانیایی را رصد و ثبت کرده‌است.
 
به گزارش ایلنا، پیش از این فیسبوک و توئیتر از مسدود کردن صدها صفحه و حساب کاربری مرتبط با ایران خبر داده بودند؛ فیس بوک گفته بود صدها صفحه و حساب کاربری را که با ایران و روسیه مرتبط بوده‌اند به دلیل «رفتار هماهنگ غیرقابل اعتماد» مسدود کرده و توئیتر هم اعلام کرده بود ده‌ها حساب کابری را به‌خاطر «مخدوش‌سازی هماهنگ» در وب، مسدود کرده است.
 
بر اساس این گزارش، گوگل هم به جمع این دو شرکت پیوست و اعلام کرد که شماری از کانال‌های یوتیوب و سایر حساب‌های کاربری را به دلیل «ارتباط مخفی» آنها با کارزار اطلاعات جعلی مرتبط با ایران مسدود کرده است.

​​