تلفن همراه

عارف: تعدی به حریم خصوصی شهروندان در فضای مجازی تبعات جبران‌ناپذیری دارد

رئیس انجمن رمز ایران با بیان اینکه قطع رابطه علمی با دنیا منطقی نیست و باید در گسترش دیپلماسی علمی بیش از گذشته تلاش کنیم، نسبت به نادیده گرفتن حریم خصوصی شهروندان در فضای مجازی هشدار داد.
 
قطع رابطه علمی با دنیا منطقی نیست/ تعدی به حریم خصوصی شهروندان در فضای مجازی تبعات جبران‌ناپذیری دارد
 
به گزارش ایلنا، محمدرضا عارف در مراسم اختتامیه پانزدهمین کنفرانس انجمن رمز ایران که در دانشگاه شهید رجایی برگزار شد، با تبریک عید سعید غدیر و گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دولت، بویژه شهیدان رجایی و باهنر، از تلاش برگزار کنندگان و داوران این کنفرانس قدردانی کرد و با تبریک به منتخبین کنفرانس گفت: اذعان می‌‌‌‌کنم دانشمندان جوان ما نقطه اتکای انجمن رمز هستند و اثرگذاری شاخه دانشجویی انجمن رمز بی بدیل است. محدودیت جا و زمان برای ما این مسئله را همراه داشت که از اندیشمندان ارسال کننده مقاله پوزش بخواهم چون تعداد محدودی را توانستیم بپذیریم. 
 
وی بر روند کیفی داوری مقالات انجمن تاکید کرد و تشویق نخبگان را بسیار ارزشمند و تاثیرگذار دانست و اظهار داشت: ما یک انجمن علمی با رسالت توسعه علم و فناوری هستیم. رسالتی دیگر که برای خود قائلیم رسالت راهبردی است و تلاش‌‌‌های خوب انجمن تاکنون مورد توجه بوده است. زمینه فعالیت ما یکی از اولویت های علم و فناوری هست و برنامه‌‌‌های ما باید درازمدت و غیرسلیقه‌‌‌‌‌‌ای باشد. توسعه و ارتقای فناوری رمز، بومی سازی صنعت افتا باورهایی هستند که در راه آن می‌‌‌‌کوشیم.
 
رئیس انجمن رمز ایران با اشاره به راهبردهای اصلی انجمن تصریح کرد: باور ما خوداتکایی در این حوزه است. تبیین ضرورت ها با فرهنگ‌‌‌سازی و آموزش همراه با تربیت نیروهای متخصص را در برنامه خود داریم. انجمن کمک به نهادهای مختلف اعم از خصوصی و دولتی را بدون تبعیض دنبال می‌‌‌‌کند. ما این فعالیت‌‌ها را در کمیته‌‌‌های دهگانه انجمن پی می‌‌‌‌گیریم و نیازمند حضور فعال همه شما هستیم. 
 
عارف همکاری انجمن رمز در ایجاد رشته‌‌‌های نوین دانشگاهی و تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص و کارآمد مورد نیاز در بخش‌‌‌های مختلف حوزه امنیت اطلاعات را ضروری برشمرد و خاطرنشان کرد: سالم‌‌‌سازی و حفظ امنیت همه‌‌جانبه فضای مجازی کشور و حفظ حریم خصوصی آحاد جامعه در فضای مجازی باید به صورت جدی مورد توجه دست‌‌‌‌اندرکاران این حوزه قرار بگیرد. تعدی به حریم خصوصی شهروندان در فضای مجاری تبعات جبران‌‌ناپذیری دارد.
 
وی بر ضرورت تدوین نظام‌‌‌های امنیتی مورد نیاز در فضای مجازی تاکید کرد و ابراز داشت: باید همکاری‌‌‌‌های موثر بین بخشی در مقابله با نفوذ و دست‌‌‌اندازی بیگانگان در فضای مجازی کشور صورت بگیرد.
 
رئیس کمیسیون آموزش مجلس بر ضرورت همکاری‌‌‌های علمی با کشورهای دنیا تاکید و بیان کرد: قطع رابطه علمی با دنیا منطقی نیست و باید در گسترش دیپلماسی علمی بیش از گذشته تلاش کنیم.
 
عارف با کنایه به بالا بودن نرخ ارز یادآور شد: با توجه به بالا بودن نرخ ارز حضور در کنفرانس‌‌‌های علمی در خارج از کشور برای دانشمندان ما مقدور نیست و توفیق اجباری است که کنفرانس‌‌‌‌های علمی با کیفیت بیشتر در داخل کشور برگزار شود.
 
پانزدهمین کنفرانس انجمن رمز ایران ۶ و ۷ شهریورماه در دانشگاه شهید رجایی برگزار شد و دانشگاه فردوسی مشهدی میزبان دوره بعدی  این کنفرانس خواهد بود.

​​