تلفن همراه

95 درصد روستاهای سیستان و بلوچستان تلفن ندارند

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات و ‌فناوری اطلاعات گفت: 95 درصد از 5000 روستای سیستان و بلوچستان ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن ثابت، همراه و اینترنت ندارند و این وضعیت غیر قابل قبول است.
 
محمدجواد آذری جهرمی در نشست شورای اداری و معتمدان شهرستان چابهار افزود: تا پایان سالجاری این پنج درصد ارتباط به 25 درصد می رسد و برای 14 درصد مناطق فاقد ارتباط سیستان و بلوچستان نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد تا حداقل یک ارتباط داشته باشند.
 
جهرمی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان 5000 روستای بالای 20 خانوار وجود دارد که 95 درصد از آنها از ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن، همراه و اینترنت محروم هستند خاطرنشان کرد: از مجموع روستاهایی که ارتباط مخابراتی دارند 34 درصد 2 سرویسه، 58 درصد تک سرویسه و 14درصد هیچ گونه راه ارتباطی ندارند.
 
وزیر ارتباطات بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان منطقه ای است که به دلیل پراکندگی از بسیاری از امکانات بی بهره است و باید برای سرمایه گذاری در این استان شرایط فراهم شود که در حال حاضر دولت بیش از 450 میلیارد تومان و بخش خصوصی 132 میلیارد تومان در بحث ارتباطات در این استان سرمایه گذاری انجام داده اند.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه توسعه فیبرنوری زمینی یکی از نیازهای سیستان و بلوچستان است تصریح کرد: در سیستان و بلوچستان بیش از 4700 کیلومتر جاده داریم که 1400 کیلومترآن فاقد پوشش ارتباطی است.جای تاسف است که جاده های سیستان و بلوچستان فاقد ارتباط باشند و نتوان حوادث از جمله تصادفات را اعلام کرد.
 
وزیر ارتباطات اظهار کرد: 750 کیلومتر فیبر نوری در سال جاری در سیستان و بلوچستان کار شده است همچنین حدود 330 دکل مخابراتی در این استان نوسازی و یا جدید ساخته شده تا پوشش خدمات افزایش پیدا کند. تا 10 روز آینده نیز مشکل اینترنت مرز ریمدان چابهار رفع می‌شود تا شاهد تحول در این منطقه باشیم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در بخش زیرساخت های مخابراتی، خرابی ها در سیستان و بلوچستان بالاست که باید تدابیر ویژه‌ای در این زمینه اندیشیده شود.
 
وی تصریح کرد: به طور هفتگی مسائل و مشکلات سیستان و بلوچستان را پیگیری خواهیم کرد .
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: مردم سیستان و بلوچستان با ریزگردها، تغییر اقلیم، توفان ها، گرد و خاک مواجه و در رنج و مصیبت هستند که نیاز است مسئولان همراهی بیشتری با این مردم داشته باشند.
 

​​