فناوری اطلاعات

چرا دیجی‌کالا هم تعدیل نیرو کرد؟

منبع: تسنیم
در شرایطی که نگاه جوانان و حتی دولت به ایجاد اشتغال از طریق بسترهای نوین و ارتباطی است، اما خبر تعدیل نیرو در بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران به گوش رسید.
 
عصر روز گذشته خبر نگران‌کننده‌ای از تصمیم مسئولان یک کسب‌وکار آنلاین کشور که از آن به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران یاد می‌شود به گوش رسید که نوعی دلهره را برای تمامی صاحبان استارتاپ‌های کشور به همراه داشت.
 
سعید و  حمید محمدی؛ برادران بنیانگذار دیجی‌کالا در نامه‌ای به کارکنان این شرکت با عنوان «تصمیم‌های سخت برای ساختن آینده‌ای روشن» به چالش‌های کنونی و شرایطی که احتمالا در آینده این استارتاپ را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اشاره کرده‌اند و در لابه‌لای دلنوشته‌های خود به تعدیل نیرو هم گریزی زده‌اند.
 
برای اینکه مطلع شوید چرا بنیانگذاران این استارتاپ تصمیم به تعدیل نیرو گرفته‌اند به برخی چالش‌ها که در نامه آنها اشاره شده می‌پردازیم:
 
• افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال باعث کاهش قدرت خرید مردم از جمله مشتریان ما شده و فروش برخی گروه‌های کالایی را تحت تأثیر قرار داده است.
• زنجیره تأمین کالا دچار مشکل شده است و فعالیت شرکت‌های تأمین‌کننده کالا به دلایل مختلف کاهش یافته و خرده‌فروشی را دشوار کرده است.
• بی‌ثباتی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌های اقتصادی شتاب‌زده باعث سردرگمی فعالان اقتصادی و بازار شده و در برخی از گروه‌ها شاهد توقف واردات و عرضه محصول هستیم.
 
با گذر از این موارد، بنیانگذاران این استارتاپ گفته‌اند که «این برای اولین بار نیست که دیجی‌کالا با چنین چالش‌هایی روبرو شده است؛ با تجربه‌ای که از بحران‌های قبلی داشتیم و با رصد و تحلیل روندهای بازار در نیمه اول سال از هرگونه تصمیم و اقدام عجولانه خودداری کردیم؛ با وجود همه مشکلات سعی کردیم به عهد خود با مشتریان وفادار بمانیم و بهترین خدمات را در همین شرایط نیز به حد توانمان به مردم کشور ارائه کنیم.»
 
برادران این بیزینس آنلاین با تأکید بر اینکه امروز برای همه واضح شده که شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که باید با سفت کردن کمربندهایمان خود را برای گذر از زمستان آماده کنیم؛ گفته‌اند: با درک عمیق از این شرایط و با مشورت مدیران ارشد شرکت می‌خواهیم شما را از تصمیم‌هایی سخت اما ضروری مطلع کنیم؛ این تصمیم‌ها که بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی نیمه اول امسال و برای عبور از شرایط سخت پیش‌بینی شده اتخاذ شده شامل برخی اقدامات بسیار مهم از جمله تعدیل 175 نفر از خانواده 2414 نفری دیجی‌کالاست.»
 
البته با توجه به اینکه اتخاذ چنین تصمیمی شاید در نگاه خریداران و کاربران این سایت تأثیرگذار باشد، برادران محمدی خطاب به مشتریانشان گفته‌اند: مطمئن هستیم با اتخاذ این تصمیم‌ها، سازمانی خواهیم داشت که نه تنها شرایط دشوار فعلی را با چابکی و انعطاف پشت سر می‌گذارد بلکه قوی‌تر از پیش آینده‌ای روشن را خلق می‌کند؛ ارزش‌های سازمانی ما بر اصلی‌ترین سرمایه این شرکت یعنی مشتری‌محوری بنا شده و تصمیمات جدید امروز تأثیری بر خدمات و سرویس‌های ما نخواهد گذاشت.
 
امیدواریم در شرایط سخت کنونی، کسب‌وکارهای نوپای کشور با اتخاذ سیاست‌های عملیاتی درست راه را برای آینده بیزینس‌شان فراهم کنند تا با کمترین چالش بتوانند موانع اقتصادی پیش‌رو را پشت سر گذاشته و با گذر از تنگناهای تحریمی، برندهای موفق خود را شکل دهند.

​​