فناوری اطلاعات

سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری پنتاگون در هوش مصنوعی

منبع: ایسنا
وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد مبلغ n, میلیارد دلار را در توسعه پروژه‌های تحقیقاتی که از هوش مصنوعی بهره خواهند گرفت، سرمایه‌گذاری می‌کند.
 
به گزارش واشنگتن پست، "استیون واکر" مدیر آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) امروز در یک نشست اعلام کرد: وزارت دفاع ایالات متحده ظرف پنج سال آینده دو میلیارد دلار به تحقیقات هوش مصنوعی اختصاص می‌دهد.
 
وی گفت که سازمان می‌خواهد به چگونگی دستیابی ماشین‌ها به توانایی‌های ارتباطی و استدلالی شبه‌انسانی بپردازد و دهها پروژه تحقیقاتی جدید را به پیش ببرد.
 
یکی از کارشناسان به واشنگتن پست گفت: این یک توافق عظیم است. این نخستین نشانه است که ایالات متحده با مقیاس بزرگ و بودجه هنگفت و به طور کاملا جدی به دنبال تکنولوژی پیشرفته هوش مصنوعی است. ما شاهد این بوده‌ایم که چین، میلیاردها دلار به این موضوع اختصاص داده است و این اولین بار است که ایالات متحده هم همین کار را انجام می‌دهد.
 
دارپا گفت: این پروژه‌ها به دنبال تامین بودجه برای مقابله با طیف وسیعی از مسائل از جمله نظارت بر بازرسی امنیتی، کاهش نیازهای انرژی برای ماشین‌های نظامی و هوش مصنوعی توضیحی است که به افراد اجازه می‌دهد تا بهتر بتوانند از هوش مصنوعی استفاده کنند.
 
این حرکت پس از ایجاد مرکز مشترک اطلاعاتی هوش مصنوعی که به تازگی انجام شده، برای کمک به وزارت دفاع در پی تطبیق برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی با جسارت و آرامش در حالی که تعهد اخلاقی نظامی و ایمنی را رعایت می‌کند، انحام می‌پذیرد.
 
در حالی که پنتاگون با شرکت‌های پیشرو در فناوری هوش مصنوعی کار کرده است، برخی پروژه‌ها متوقف شده است. به طور مشخص، پروژه Maven که به گوگل سپرده شده بود، به دلیل توسعه اسلحه‌های هوش مصنوعی مورد انتقاد کارمندان گوگل قرار گرفت و سر و صداهایی در داخل شرکت ایجاد کرد که در نهایت تصمیم گرفته شد تا قراردادش را با پنتاگون تمدید نکند.
 

​​