فناوری اطلاعات

سامانه خدمات الکترونیک مشترکان آب و فاضلاب تهیه شد

منبع: ایرنا
معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: سامانه جامع خدمات الکترونیک مشترکان آب و فاضلاب مبتنی بر رایانش ابری تهیه شده است.
 
رایانش ابری (Cloud Computing) مدلی بر پایه شبکه‌های رایانه‌ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی (شامل زیرساخت، نرم‌افزار، بستر، و سایر منابع رایانشی) با به ‌کارگیری شبکه ارائه می‌کند. 
«رایانش ابری» از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده‌است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می‌افتد اطلاع دقیقی ندارد (مانند داخل ابر) در نمودارهای شبکه‌های رایانه‌ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکهٔ اینترنت استفاده می‌شود.
در همین پیوند، رضا گیاهی روز دوشنبه در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات صنعت آب و برق کشور که در وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: اجرایی شدن این سامانه تحول تازه ای در بخش خدمات برای مشترکان آب و فاضلاب به همراه خواهد داشت زیرا این روش با ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات، ارتباط پایداری با سایر سامانه ها ایجاد خواهد کرد که در نهایت به نفع کاربر نهایی خواهد بود.
گیاهی خاطرنشان ساخت: این سامانه شفافیت در درآمد ها و هزینه های آب و فاضلاب ایجاد خواهد کرد ضمن آنکه روشی نوین برای ارائه قبض به مشترکان ارائه می دهد.
معاون برنامه‌ریزی و منابع انسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: مدل اجرایی و مالی این سامانه آماده شده است که در مدت 14 ماه اجرایی خواهد شد و بعد از آن 2 هزار و 500 نقطه در کشور به یکدیگر متصل می شوند.
وی افزود: تاکنون سرمایه گذاری 30 هزار میلیارد تومانی به روش های احداث، بهره برداری و واگذاری (BOT) و احداث، بهره برداری و تملیک (BOO) در بخش آب و فاضلاب کشور انجام شده و در مجموع بخش غیردولتی 29 هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه گذاری کرده است.
گیاهی گفت: اما تاکنون سرمایه گذاری برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش آب و فاضلاب نشده است که باید برای آن اقدام کرد.
همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در محل این وزارتخانه برگزارشد.
 

​​