فناوری اطلاعات

پیشنهاد وزیر ارتباطات برای نجات دریاچه ارومیه

منبع: ایسنا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با هوشمندسازی آبیاری کشاورزی در منطقه دریاچه ارومیه ۳۵ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه جویی می‌شود که بر اساس محاسبات، میزان آب صرفه جویی شده از موجودی آب این دریاچه بیشتر خواهد بود.
 
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه زنده سیمای این استان با بیان اینکه تحول دیجیتال در آذربایجان غربی به معنای نجات دریاچه ارومیه است، افزود: با استفاده از هوشمندسازی آبیاری می‌توان مشکل کمبود آب دریاچه ارومیه را رفع کرد و بنابر آمار وزارت جهاد کشاورزی با هوشمندسازی آبیاری تا ۳۵ درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود که با احتساب مصرف سالانه پنج میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی این استان در مجموع بیشتر از ۱.۵ میلیارد مترمکعب صرفه جویی می‌شود که از مقدار کنونی آب در دریاچه ارومیه بیشتر است.
 
آذری جهرمی با اشاره به اینکه این موضوع یکی از دستاوردهای تحول دیجیتال است، خاطرنشان کرد: ابزار اجرا، ارسال اطلاعات، ذخیره اطلاعات و پردازش اطلاعات این شیوه باید به دست جوان ایرانی، انجام و ساخته شود و این به معنای ایجاد زمینه اشتغال از طریق تحول دیجیتال در آذربایجان غربی و نجات دریاچه ارومیه است.
 
وی با بیان اینکه در سال نخست دولت دوازدهم بنا را بر تکمیل زیرساخت‌های ارتباطی گذاشتیم، افزود: آذربایجان غربی بیش از ۱.۲ میلیون نفر جمعیت روستایی دارد که با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته ۶۱۵ روستا در این استان به اینترنت خانگی و تلفن ثابت مجهز شده‌اند و در پروژه دیگری که کار اجرایی آن از سه شنبه شروع می‌شود ۱۷۰ روستای دیگر تا پایان سال به اینترنت خانگی و تلفن ثابت تجهیز می‌شوند که دولت برای تحقق آن ۱۵۹ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری می‌کند.
 
وی با اشاره به اینکه تا پایان سال ۶۰۰ روستای این استان تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار می‌گیرد، افزود: رتبه آذربایجان غربی از نظر شاخص فناوری اطلاعات در کشور بیست و هشتم است که علت این عقب ماندگی به آمار نرخ سوادآموزی در روستاهای این استان که حدود ۷۰ درصد و نسبت به دیگر استان‌ها پایین است، برمی‌گردد چرا که مردم این روستاها بنابه دلایل مختلف از تحصیل محرومند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: 100 روستای اشنویه به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات مجهز می‌شود.
 
 محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: در اشنویه برای ارائه خدمات بهتر، 39 سایت فناوری اطلاعات و ارتباطات راه‌اندازی و 100 روستای این شهرستان به خدمات نسل جدید فناوری اطلاعات و ارتباطات مجهز می‌شود. در حال حاضر 149 روستای اشنویه به خدمات ارتباطی مجهز است. 169 سایت فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی راه‌اندازی می‌شود که 600 روستا را تحت پوشش نسل اینترنت پرسرعت قرار می‌دهد.
 
وزیر ارتباطات تصریح کرد: اتصال همه مناطق کشور به شبکه ارتباطی پیشرفته نیاز ضروری جامعه امروز است و در راستای رعایت توازن در این خصوص، ایجاد همگون زیرساخت های ارتباطی مدنظر دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی در دستور کار قرار گرفته است. با استفاده از ظرفیت های ارتباطی می توان گردشگری و بوم گردی را به جامعه شناساند و توسعه این بخش را در تمام مناطق کشور به ویژه آذربایجان غربی رقم زد.
 
آذری جهرمی با بیان اینکه شهرستان اشنویه یکی از مناطق دارای ظرفیت گردشگری در کشور است افزود: باید از ظرفیت شهرستان برای توسعه گردشگری و توسعه اشتغال نهایت بهره را برد که استفاده از فناوری اطلاعت در این بخش می‌تواند موثر باشد. 
 
 محمدجواد آذری جهرمی در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: در برنامه‌های پیش‌رو 169 سایت نسل 4 فناوری اطلاعات در آذربایجان غربی دایر می‌شود که 600 روستا را پوشش خواهد داد. جی‌اس‌ام روستایی در این منطقه به کار برده شده که در نوع خود قابل قبول است. هم اکنون ۱۴۹ روستای شهرستان اشنویه از خدمات ارتباطی برخوردار بوده اما در هفت روستا این ارتباط برقرار نیست.
 
آذری جهرمی گفت: اتصال همه مناطق کشور به شبکه ارتباطی پیشرفته نیاز ضروری جامعه امروز است و در راستای رعایت توازن در این خصوص، ایجاد همگون زیرساخت های ارتباطی مدنظر دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا توسعه ارتباطات روستایی در دستور کار قرار گرفته است. فناوری اطلاعات راه حل بسیاری از مشکلات امروز است. با استفاده از ظرفیت های ارتباطی می‌توان گردشگری و بوم گردی را به جامعه شناساند و توسعه این بخش را در تمام مناطق کشور به ویژه آذربایجان غربی رقم زد.
 
آذری جهرمی با بیان اینکه تحریم ها و افرایش نرخ ارز  آسیب هایی به بخش های مختلف وارد کرده ولی باید در کنار وجود کمبودها از فرصتها استفاده کرد، افزود: کاهش نرخ ارز فرصت خوبی برای افزایش رونق گردشگری خارجی در کشور است و باید از این فرصت در کشور مخصوصا در اشنویه که بستر خوبی برای این صنعت است استفاده کرد. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وجود مقبره شمس تبریزی در خوی ظرفیت ارزشمندی برای توسعه گردشگری کشور است.
 
محمدجواد آذری جهرمی در جریان زیارت مقبره شمس تبریزی در خوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: وجود مقبره شمس تبریزی در خوی ظرفیت ارزشمندی برای توسعه گردشگری کشور است. وجود مقبره مولانا در قونیه ترکیه به عنوان شاگرد، عاشق و مرید شمس تبریزی و مقبره شمس در خوی می‌تواند موجب تبادل ارتباطات فرهنگی و گردشگری بین دو کشور شود.
 
آذری جهرمی، وجود نزدیکترین شبکه ریلی و راه زمینی کشور ازطریق شهرستان خوی به اروپا را از دیگر مزیت‌های آذربایجان غربی و شهرستان خوی برای گسترش گردشگری عنوان کرد و گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای گسترش صنعت گردشگری شهرستان خوی با توجه به ظرفیت های موجود آماده همکاری است.
 
وی با اظهار خوشحالی و نشاط از حضور در مقبره شمس تبریزی عارف نامی کشور تصریح کرد: هر کجا و نقطه ای از شهر خوی بوی فرهنگ و هنر و علم و ادب می دهد. 
 
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تا پایان امسال ۱۵۰ میلیارد تومان در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان‌غربی سرمایه‌گذاری می‌شود.
 
 محمد مهدی شهریاری در جلسه شورای اداری اشنویه افزود: با قول مساعد وزیر ارتباطات تا پایان امسال 150 میلیارد تومان در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در استان سرمایه گذاری می شود و از این طریق مشکلات پهنای باند و خطوط ارتباطی استان نیز حل خواهد شد.
 
شهریاری با اشاره به مشکلات استان و اینکه شهرهای آذربایجان غربی در گذشته از نظر توسعه ای متوازن نبودند، افزود: با وجود اجرای پروژه های متعدد عمرانی و آبادانی هنوز برخی شهرستانهای این استان با مشکلات اساسی مواجهند.
 
استاندار آذربایجان غربی با تاکید براینکه مدل مدیریتی استان برمبنای توزیع عادلانه امکانات در تمام شهرستانها است اظهار کرد: تمام تلاش خود را می کنیم تا امکانات بصورت متوازن بین شهرستانها بخصوص شهرستانهایی که از نظر شاخصها عقب تر هستند توزیع شود تا کل استان به موازات هم رشد و توسعه یابد.
 

​​