تلفن همراه

تعرفه مکالمه سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول و ایرانسل از اول مهر چه تغییری کرد؟

تعرفه مکالمات سیم کارت های دائمی و اعتباری همراه اول و ایرانسل از امروز (اول مهر) و با حذف تعرفه تماس درون شبکه و برون شبکه، به صورت فلت و یکنواخت محاسبه می شود.

iran GSM operator tariff change compare table.png

برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگتر روی تصویر کلیک کنید.

به گزارش خبرنگار آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، بر این اساس تعرفه مکالمه مشترکین سیم کارت های دائمی همراه اول و ایرانسل از هر کجای کشور به هر کجای کشور (تلفن ثابت، مشترکین هم‌اپراتور و یا مشترکین سایر اپراتورهای تلفن همراه کشور) و در تمامی ساعات، برای مشترکین سیم کارت های دائمی هر دو اپراتور عینا به طور یکسان به دقیقه ای 599 ریال و برای مشترکین سیم کارت های اعتباری این دو اپراتور هم عینا به طور یکسان به دقیقه ای 899 ریال برای تماس از هر کجای کشور به هر کجای کشور و در تمامی ساعات شبانه روز تغییر کرد و با این یکسان سازی، عناوین تعرفه ای؛ داخل شبکه، خارج شبکه، ساعات پر ترافیک (پیک) یا کم ترافیک (آف پیک) و همچنین تعرفه متمایز برای تماس با تلفن ثابت، حذف و از جداول تعرفه ای این دو اپراتور تلفن همراه بزرگ کشور پاک شدند.

این تعرفه پیش از این برای مشترکین سیم کارت های دائمی ایرانسل برای تمامی مقاصد، دقیقه ای 333 ریال محاسبه میشد. مشترکین سیم کارت های دائمی همراه اول هم تا پیش از این برای هر دقیقه مکالمه با سایر مشترکین همراه اول و یا مشترکین تلفن ثابت 570 ریال و برای تماس با مشترکین سیم کارت های سایر اپراتورهای تلفن همراه دقیقه ای 625 ریال پرداخت می کردند که از امروز به صورت یکنواخت برای تمامی مکالمات دقیقه ای 599 ریال پرداخت می کنند.

براین اساس، تعرفه مکالمه مشترکین سیم کارت های دائمی ایرانسل برای تمامی مقاصد در هر دقیقه با 266 ریال افزایش هزینه مواجه شده است. از سوی دیگر مشترکین سیم کارت های دائمی همراه اول در هر دقیقه مکالمه داخل شبکه و مکالمه با تلفن ثابت در هر دقیقه 29 ریال افزایش و در هر دقیقه مکالمه خارج شبکه 26 ریال کاهش تعرفه را تجربه خواهند کرد.

به گزارش ایستنا، از سوی دیگر از یکم مهرماه و با تغییر تعرفه سیم کارت های اعتباری همراه اول و ایرانسل به دقیقه ای 899 ریال، مشترکین سیم کارت های اعتباری همراه اول با 229 ریال افزایش تعرفه در هر دقیقه تماس داخل شبکه و تماس با تلفن ثابت و 38 ریال کاهش تعرفه داخل شبکه مواجه می شوند.

مشترکین سیم کارت های اعتباری ایرانسل هم از یکم مهر 100 ریال افزایش تعرفه در هر دقیقه مکالمه داخل شبکه، 30 ریال کاهش هزینه در تماس خارج شبکه و 230 ریال افزایش تعرفه در تماس با تلفن ثابت را تجربه خواهند کرد.

به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) و براساس بررسی جداول تعرفه ای اپراتورها، تعرفه سیم کارت های دائمی و اعتباری رایتل، سیم کارت های اعتباری تالیا و سیم کارت های اعتباری شاتل موبایل و همچنین تعرفه خدمات پیامک (SMS) و تعرفه مصرف آزاد اینترنت تمامی اپراتورهای تلفن همراه کشور تا این لحظه دستخوش افزایش و یا کاهش تعرفه نشده و بدون تغییر باقی مانده اند.

 

همراه اول روز گذشته با صدور اطلاعیه ای با عنوان "ساده سازی تعرفه پایه مکالمه؛ تعرفه مکالمات درون و برون شبکه همراه اول یکسان می شود"، ضمن اعلام یکنواخت سازی تعرفه های مکالمه سیم کارت های خود، تاکید کرده بود که این روش جدید قیمت گذاری موجب سهولت و شفافیت بیشتر در محاسبه هزینه مکالمات مشترکین خواهد شد و از مزایای دیگر این طرح کاهش تعرفه تماس های برون شبکه برای مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول می باشد.

همراه اول در اطلاعیه خود تاکید کرده بود : همزمان با اجرای این طرح که در چارچوب مصوبات رگولاتوری و منطبق با روش های روز قیمت گذاری در دنیا است جهت بالا بردن قدرت انتخاب و امکان مدیریت بیشتر هزینه مشترکین، بسته های مقرون به صرفه و متنوع مکالمه درون شبکه برای مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول ارائه شده است. مشترکین دائمی و اعتباری می ‌توانند با شماره‌ گیری #۳۳۷*۱۰* بسته‌ های مکالمه ماهانه را مشاهده و خریداری کنند.

این اپراتور تلفن همراه کشور در پایان اطلاعیه خود تاکید کرده بود که پیش‌تر در سال ۹۳، طرح یکسان سازی تعرفه مکالمه برای مشترکین دائمی و اعتباری همراه اول صورت گرفت که به موجب آن، هزینه‌ های جابجایی در شبکه همراه، تعرفه های زمان اوج ترافیک و زمان غیر اوج ترافیک و هزینه های بین شهری و بین استانی حذف و تعرفه مکالمات درون شبکه برای مشترکین دائمی و اعتباری یکسان شد. اما به موجب طرح جدید، تعرفه تمامی تماس ‌های درون و برون شبکه همراه اول نیز یکسان می شود.
 
تا زمان مخابره این خبر، ایرانسل در خصوص تغییر جداول تعرفه ای خود، اقدام به اطلاع رسانی رسمی و عمومی نکرده است.

​​