تلفن همراه

97 درصد جمعیت کردستان از خدمات همراه اول بهره مند هستند

مدیر مخابرات منطقه کردستان گفت: 97 درصد جمعیت این استان از خدمات همراه اول بهره مند هستند که تلاش می شود با اجرای طرح هایی سه درصد مابقی نیز از این نعمت برخوردار شوند.
 
 
آزاد حکمت روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک میلیون و 500 هزار مشترک همراه اول در این استان از خدمات مخابرات استفاده می کنند.
وی با اشاره به اینکه 500 مشترک خانگی در استان نیز از بستر فیبر نوری بهره می برند، افزود: این در حالی است که برای 30 هزار مشترک هم ظرفیت سازی شده و آمادگی پشتیبانی وجود دارد.
مدیر مخابرات منطقه کردستان با بیان اینکه تا پایان امسال این مشترکان افزایش می یابند، یادآور شد: از سال گذشته تاکنون بیش از چهار هزار و 500 کیلومتر طرح فیبر نوری در شهرهای مختلف استان اجرا شده است.
وی با اشاره به مزیت های استفاده از فیبر نوری تاکید کرد: ظرفیت نامحدود، بستر امن، امکان استفاده کامل از اینترنت اشیا، سیستم مبنتی بر آی پی و امکان هوشمند سازی از جمله امکانات و ظرفیت های استفاده از فیبر نوری است. «اینترنت اشیا (Internet Of Things) یک سیستم مرتبط با تجهیزات محاسباتی، ماشین های دیجیتالی و مکانیکی، آبجکت ها، حیوانات و یا انسان است که دارای شناسه منحصر بفرد بوده و توانایی انتقال داده روی شبکه، بدون نیاز به تعامل و دخالت انسان با انسان یا انسان با کامپیوتر را دارد»
 
به گزارش ایرنا، فیبر به خانه (FTTH) نوعی تکنولوژی است که در آن یک فیبر نوری از دفتر مرکزی به ارائه‌ دهنده‌ خدمات مخابراتی و سپس محل استقرار مشترک کشیده می‌شود. وقتی محل، معنای گسترده‌ تری از خانه داشته و شامل دفاتر کار، ساختمان‌های آپارتمانی، مجتمع‌ها و دیگر محل‌ها نیز می‌شود، نام FTTX مناسب ‌تر است.
در حال حاضر حدود 580 هزار مشترک تلفن ثابت نیز تحت پوشش خدمات شرکت مخابرات کردستان هستند.

​​