باندپهن

افزایش صددرصدی پهنای باند شبکه انتقال کشور

برمبنای گزارش عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که به‌ تازگی منتشر شده است، طی یکسال فعالیت دولت دوازدهم، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی به‌عنوان یکی از اولویت‌های حوزه فناوری از سوی ریاست جمهوری، مورد پیگیری قرار گرفته است و آخرین بررسی‌ها از توسعه زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات در یکسال اخیر، از افزایش صددرصدی ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور و ۸۰ درصدی ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل حکایت دارد.
 
این پروژه ملی که در سه لایه زیرساخت، محتوا و خدمات تعریف شده، به‌عنوان اصلی‌ترین زیرساخت ارتباطی کشور، نقش مهمی در تأمین بستر ایجاد اشتغال و توسعه کسب وکارها دارد.
برمبنای این گزارش عملکرد، به منظور تأمین نیازهای مشتریان و اپراتورهای مخابراتی، ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال کشور با افزایش صد درصدی، ۲۲ هزار و ۱۹۱ گیگابیت برثانیه (Gbps) شد. درهمین حال ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل نیز با ۸۰ درصد افزایش، از ۹۹۵ گیگابیت به ۱۸۰۵ گیگابیت رسیده است.
این افزایش ظرفیت، در جهت تأمین نیاز اپراتورهای مخابراتی ثابت، همراه و ارائه دهندگان خدمات اینترنت صورت گرفته تا موجب تحول در اشتغال زایی کسب وکار‌های مبتنی بر ICT و توسعه کمی و کیفی دسترسی به فضای مجازی، همراه با ایمن‌سازی و پیشگیری از سوءاستفاده‌ها و اقدامات مخالف موازین دینی، فرهنگی و اخلاقی شود.
برمبنای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی جهت تقویت بنیه اقتصادی کشور، حضور مؤثر در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و صدور خدمات فنی و مهندسی پهنای باند با مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک با بخش خصوصی، یکی دیگر از راهبردهای وزارت ارتباطات در ابتدای دولت دوازدهم مطرح شد. از این‌رو برنامه‌ریزی و تعیین راهبرد برای تقویت این حوزه و اجرای تکالیف اسناد بالادستی در دستور کار قرار گرفت. هم‌اکنون با افزایش حدود ۷ برابری، ظرفیت ترانزیت مرز به مرز بین‌الملل از ۵۵۸ گیگابیت به ۳ هزار و ۸۴۴ گیگابیت رسیده است.
 
رشد پهنای باند اینترنت داخلی
مطابق احکام برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف به توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات امن و پایدار است. به همین منظور افزایش ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخل کشور به ۷ هزار و ۷۸۷ گیگابیت با هدف پوشش نیازهای اپراتورهای ثابت و همراه ارائه دهنده سرویس‌های مبتنی بر IP، صورت پذیرفته است.
تا سال گذشته، هفت درگاه ارتباطات بین‌الملل به طور مجزا و مستقل وجود داشت که قطعی یکی از آنها موجب از دست رفتن ارتباطات برخی از نقاط کشور می‌شد. براین اساس در یک سال گذشته، شرکت ارتباطات زیرساخت با طراحی و اجرای پروژه IGW، شبکه Ring مجزا ایجاد کرد تا علاوه بر جلوگیری از این قبیل قطعی‌ها، موجب افزایش ظرفیت، بهبود کیفیت و پایداری نیز شود.
 
چتر نسل چهارم بر سر شهرهای کشور
در جهت گسترش پوشش خدمات عمومی اجباری، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی(رگولاتوری) با همکاری اپراتور‌ها و مجریان طرح خدمات عمومی اجباری (USO)، پیگیر این طرح است. به نحوی که تا قبل از آغاز دولت دوازدهم، در زمینه پوشش کامل نسل سوم و چهارم تلفن همراه شهرهای کشور، تعداد ۱۰۷ شهر تحت پوشش نسل سوم و ۷۱۰ شهر تحت پوشش نسل چهارم قرار داشتند. اما هم‌اکنون در این بازه یک ساله تمامی شهرهای کشور تحت پوشش سراسری نسل‌های سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفته‌اند.
در حوزه توسعه شبکه و دسترسی شهری، همچنین تعداد سایت‌های نسل سوم از ۲۶ هزار به ۳۳ هزار و ۸۰۰ سایت و تعداد سایت های نسل چهارم از ۱۴ هزار به ۲۷ هزار سایت، در این مدت افزایش یافته است. این پیشرفت به همراه افزایش درصد ضریب نفوذ تلفن همراه به ۱۱۰.۳۲ درصد در این بازه یک ساله، نشان از گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات در میان مردم دارد.
 
ورود LTE به 31 هزار روستا
همچنین در زمینه توسعه شبکه و دسترسی روستایی که با هدف تحقق عدالت اجتماعی و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در روستاها و مناطق محروم کشورصورت می‌گیرد، با تغییر مدل برنامه‌ریزی و اجرای ارائه خدمات USO و به‌کارگیری حداکثری توان بخش خصوصی و اپراتورها، ۳۱ هزار و ۸۸۶ روستا به اینترنت پرسرعت تجهیز شده است.
هم‌اکنون از میان ۳۹ هزار و ۴۶۵ روستای بالای 20 خانوار، ۲۱ هزار و ۲۶۳ روستا و از میان ۲۲ هزار و ۸۱۹ روستای کمتر از 20 خانوار، ۱۰ هزار و ۶۲۳ روستا اینترنت پرسرعت دارند. درهمین حال بیش از ۴۲ هزار روستا به شبکه سیار دسترسی دارند و بیش از ۳۱ هزار روستا از دسترسی به شبکه LTE برخوردار شده‌اند.
در طرح توسعه مناطق روستایی و محروم وتحقق دسترسی همگانی برای روستاها سال گذشته درمجموع تنها چند هزار مشترک وجود داشت اما با افزایش تعداد مشترکان رومینگ برقرار شده در روستاها، ۷.۵ میلیون مشترک سرویس می‌گیرند و امکان دسترسی پرسرعت برای ۵۴ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار و امکان دسترسی ۳۶ هزار روستا با شبکه سیمی و wll مخابرات، فراهم شده است.

​​