تلفن همراه

در بازار اثری از 600 هزار گوشی ترخیص‌شده نیست

منبع: ایلنا
در بازار اثری از 600 هزار گوشی ترخیص‌شده نیست/ کاهش دلار روی قیمت موبایل تاثیر گذاشت/ کاهش قیمت موبایل در بازار + جدول
کاهش قیمت ارز روی قیمت گوشی های موبایل تاثیر گذاشت و قیمت انواع مدل های گوشی 100 تا 200 هزار تومان کاهش یافت.
 
سید مهدی میرمهدی کمیجانی با اشاره به 600 هزار گوشی موبایل که بنابر اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ترخیص آن‌ها از گمرک آغاز شده بود، گفت: متاسفانه خبری از این گوشی‌ها نیست و بازار هیچ تاثیری از تزریق این گوشی‌ها نپذیرفته است.
 
وی ادامه داد: گفته شده که این گوشی‌ها ترخیص شده اما اگر به بازار بروید، حتی یکی از این گوشی‌ها را نمی‌توانید پیدا کنید.
 
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران به عدم قیمت‌گذاری گوشی‌های موبایل در بازار اشاره کرد و گفت: گوشی‌های ترخیص‌شده باید از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قیمت‌گذاری شوند اما هنوز هیچ اقدامی در این مورد صورت نگرفته است. بنابراین ترخیص گوشی‌ها به تنهایی نمی‌تواند روی بازار تاثیری بگذارد.
 
میرمهدی کمیجانی با بیان اینکه حتی طریقه فروش این گوشی‌ها برای کسی مشخص نیست، اظهار داشت: معلوم نیست این گوشی‌ها قرار است چگونه توزیع شوند؛ آیا در سایت قرار است به فروش برسند یا از طریق واحدهای صنفی. به هر حال نمی‌توان این گوشی‌ها را در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به فروش رساند؛ چراکه قرارگیری این گوشی‌ها در اختیار یک یا چند فروشگاه عرضه موبایل آن هم بدون اعمال نظارت می‌تواند سبب ایجاد رانت شود.
 
واردات گوشی مسافری از شنبه ممنوع شد
سید مهدی میرمهدی کمیجانی با اشاره به ممنوعیت واردات گوشی مسافری از روز شنبه (7 مهرماه 97) گفت: در حال حاضر میزان عرضه، به هیچ وجه پاسخ‌گوی تقاضا نیست. ماهانه یک میلیون گوشی، نیاز کشور است و باتوجه به اینکه در شرایط حاضر گرانی موبایل سبب شده مردم کمتر به خرید موبایل روی آورند، اگر این 600 هزار گوشی جدید به بازار می‌آمد، نیاز یک ماه بازار موبایل تامین می‌شد و ما اثری از تزریق این گوشی ها به بازار می دیدیم. متاسفانه تا دیروز هیچ تغییری در بازار موبایل ایجاد نشده بود.
 
به گزارش ایلنا، قیمت گوشی موبایل از امروز به دلیل کاهش قیمت ارز تغییر جزئی یافته و انواع مدل‌های موبایل از 100 تا 200 هزار تومان کاهش یافته‌اند. باتوجه به جدول زیر، می‌توانید تفاوت قیمت امروز برخی مدل‌های گوشی موبایل را با قیمت دیروز آن مقایسه کنید.

​​