تلفن همراه

گوشی تلفن 50درصد ارزان‌تر می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در نتیجه کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته، قیمت گوشی 20 درصد کاهش یافته و بنا بر ادعای وارد کنندگان موبایل، در صورت شکستن حباب قیمتی ناشی از کمبود کالا، این نرخ 30 درصد دیگر ارزان می‌شود.
 
 
محمدجواد آذری‌جهرمی امروز در یک نشست خبری در نمایشگاه تلکام نوزدهم درباره بازار تلفن همراه که در انتظار ترخیص گوشی‌ها از گمرک و کاهش نرخ ارز است، گفت: بخشی از گوشی‌های در گمرک مانده که با ارز دولتی وارد نشده بود، با هماهنگی با مراجع ذی‌صلاح ترخیص شد، اما برخی از گوشی‌های در گمرک مانده متعلق به وارد کنندگانی است که اکنون پرونده تخلف مفتوح دارند یا با ارز دولتی وارد شده‌اند و هنوز درباره آنها تصمیم قاطع گرفت نشده است.
 
وی ادامه داد: در سه روز گذشته سه بار در این رابطه صحبت کرده‌ام، اما هنوز موانع رفع نشده و در نهایت هنوز 700 هزار گوشی که قرار بود از گمرک ترخیص شود و در بازار کمبود کالا را جبران کند، ترخیص نشده است.
 
جهرمی ادامه داد: در نتیجه کاهش نرخ ارز در روزهای گذشته قیمت گوشی تلفن همراه 20 درصد کاهش یافت و وارد کنندگان معتقدند، اگر موانع واردات گوشی رفع شود، در نتیجه شکستن حباب ناشی از کمبود کالا، قیمت گوشی 30 درصد کاهش پیدا می‌کند.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود:‌ بازار ایران ماهانه حدود یک میلیون گوشی مصرف دارد و اکنون میزان عرضه و تقاضا همخوان نیست.
 
وی ادامه داد: ترخیص 700 هزار گوشی از گمرک نیز برای مدت یک یا دو ماه می‌تواند به صورت مسکن عمل کند، اما برای رفع قطعی مشکل کمبود کالا باید محدودیت واردات را برداشت که برای این کار یا باید محدودیت تعداد واردکنندگان را بردارند و با دریافت تضمین‌هایی اجازه دهند، هر وارد کننده‌ای که توانایی ارائه گارانتی دارد بتواند در واردات فعال شود یا مشکلات واردات را برای همین وارد کنندگان فعلی رفع کند.
 
جهرمی با اشاره به رفع مشکل عدم اتصال سامانه ناجا و گمرک در ثبت گمرکی گوشی مسافری، گفت: این دو سامانه به یکدیگر متصل شده و از این پس گمرک می‌تواند اصالت پاسپورت یا در سفر بودن مسافر را تائید کند و دیگر شاهد ورود گوشی‌های قاچاق از مسیر گمرکی گوشی مسافری نخواهیم بود.
 
وی ادامه داد: اجرای صحیح فرایندهای ثبت گمرکی گوشی مسافری از شنبه هفته پیش رو آغاز می‌شود و با توجه به قطع تخلف ورود گوشی قاچاق از سامانه گوشی مسافری حتما باید برای رفع مشکل واردات گوشی تا شنبه آینده چاره‌اندیشی شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌در حال حاضر واردات گوشی به صورت قانونی در حال انجام است و ارز مورد نیاز آن از سامانه نیما یا بازار آزاد تامین می‌شود.
 
جهرمی درباره حذف برخی اکانت‌ها در توئیتر گفت: در توئیتر انگلیسی حذف اکانت‌های فیک بارها اتفاق افتاده و اخیرا توئیتر فارسی نیز بخشی از اکانت‌های غیرواقعی را حذف کرده که در این بین برخی اکانت‌های واقعی نیز حذف شده‌اند، آقای ظریف در این باره گفته‌است که اگر اکانت‌هایی که علیه جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، مشکلی برای فعالیت ندارند، چطور اکانت‌هایی که خلاف آنها فعالند، باید حذف شوند؟
 
وی همچنین درباره شایعه انحلال پروژه اپراتور فیبرنوری ایرانیان‌ نت گفت: درباره انحلال این شرکت باید در مجمع آن تصمیم‌گیری شود اما خبری مبنی بر انحلال نشنیده‌ام و در مجموع در بخش ثابت معتقدیم شرکت‌های ارتباطات ثابت باید با هم ادغام شوند تا سرمایه‌های آنها تجمیع شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در پاسخ به این سؤال که در مدت فعالیت شما میزان فیلترینگ کمتر شده، گفت: با توجه به ثبات قوانین مربوط به فیلترینگ برداشتی از رشد یا نزول میزان فیلترینگ ندارم.
 
جهرمی درباره بررسی موضوع مذاکرات محرمانه دولت با تلگرام در کمیسیون صنایع مجلس، گفت: موضوع به طرح تحقیق و تفحص مجلس از مذاکرات دولت با تلگرام اختصاص دارد که قبلا توضیح داده‌ایم، مذاکرات محرمانه نبوده و با دستور دادستان و مصوبه کارگروه فیلترینگ انجام شده واگر لازم باشد، دوباره به سؤالات پاسخ می‌دهیم، اما معتقدیم پشت این سؤال اهداف سیاسی است.
 
وی درباره ماجرای کلاهبرداری اخیر 35 میلیارد تومانی سرویس‌های ارزش افزوده از 2 میلیون مشترک همراه اول گفت: چندی پیش متوجه شدیم، تعداد شکایت مردم از سرویس‌های ارزش افزوده در سامانه 195 وزارت ارتباطات 4 برابر شده و به این موضوع مشکوک شدیم. پس از بررسی مشخص شد، به دلیل بروز اختلال در زیرساخت فنی سرویس‌های ارزش افزوده همراه اول این مشکل به وجود آمده که البته دلیل اختلال مورد سؤال و باید بررسی شود که در نهایت 35 میلیارد تومان از 2 میلیون مشترک بدون رضایت دریافت شده بود که روز شنبه هفته جاری به آنها پرداخت شد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:‌پرونده 6 شرکت ارزش افزوده نیز در دادسرا مفتوح شده است که پس از حصول نتیجه گزارش آن منتشر خواهد شد.
 
جهرمی  همچنین درباره اختلال اخیر در سامانه GPS گفت: شاهد اختلال GPS هستیم که متوجه شدیم، اختلالی در حال اعمال روی شبکه است که این سینگال مختل کننده در داخل تهران فعال بود.
 
وی  ادامه داد:سیستم‌های نظارتی و رگولاتوری فعال شدند و منطقه حدودی ایجاد اختلال را تشخیص دادند که این اختلال اکنون رفع شده است.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: نمی‌دانیم این اطلاعات ناخواسته یا عمدی بوده، اما رگولاتوری در این زمینه شکایتی را طرح کرده و شکایت رگولاتوری نیز مورد تائید قرار گرفته و نیازمند کمک دستگاه‌های امنیتی برای رفع این مشکل هستیم.
 
خروج MTN از ایرانسل مطرح نیست
 
جهرمی گفت: شرکت مخابرات قرار بود ۲ میلیون پورت نوری واگذار کند که اکنون پس از یکسال ۱.۵ پورت ظرفیت ایجاد کرده و تعداد واگذاری ها حداکثر ۲۰۰ هزار پورت است، اما به زودی از مدل جدیدی از واگذاری سرویس فیبر نوری رونمایی می‌کند که عقب‌ماندگی‌ها جبران شود. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سرنوشت سرویس کدهای کوتاه دستوری گفت: با هماهنگی انجام شده، کارمزد کدهای کوتاه دستوری از سمت بانک‌ها صفر شد، اما معتقدیم که اشکال امنیتی که بانک مرکزی به این کدها می‌گیرد، مانع‌تراشی بر سر فعالیت آنهاست. 
 
وی در پاسخ به سؤالی درباره پروانه ایرانسل گفت: اعتبار این پروانه ۱۰ سال است که به مدت پنج سال می‌تواند تمدید شود و بحث خروج ام‌تی‌ان از ایرانسل مطرح نیست. 
 
ابهام درباره ارزهای دیجیتال
 
وی همچنین با اشاره به بررسی موضوع ارز دیجیتال در کشور گفت: ابهامی درباره این موضوع مطرح است که می‌گویند ارز دیجیتال به عنوان ارز اشکال دارد اما به عنوان دارایی بلااشکال است. 
 
جهرمی گفت: اپراتورهای مجازی موبایل باید پنج درصد از بازار سهم می‌گرفتند که اکنون ۵۰۰ هزار مشترک بیشتر ندارند و در این پروانه به اهداف مورد نظر نرسیده‌ایم که دلایل را بررسی کردیم و مقرر شد بعضی مقررات را تغییر دهیم تا در سال پیش رو به ۵ درصد مدنظر برسیم. 
 
وی با بیان اینکه مشکل نقدینگی اپراتورها ناشی از افزایش نرخ ارز است، گفت: تمام سرمایه‌گذاری اپراتورها سال گذشته با یک‌هزار میلیارد تومان انجام می‌شد که به دلیل تخصیص نیافتن ارز امسال باید ۳ هزار میلیارد تومان بپردازند.
 
هزینه‌های حوزه ارتباطات را مدیریت کردیم
 
وی گفت: برای کمک به اپراتورها ۲۰ درصد تعرفه اینترنت زیرساخت را کاهش دادیم و از اپراتورها نیز خواستیم تا هزینه‌ها را مدیریت کنند که اپراتورها برای تأمین نقدینگی اقدام به گران کردن تعرفه‌های ارتباطی کردند که البته این افزایش تعرفه‌ها ۶ تا ۷ درصد روی درآمد اپراتورها تأثیرگذار است. 
 
وی گفت: اپراتورها در این تغییر تعرفه‌ها در چارچوب مقررات عمل کردند و مدل رفتاری خود را تغییر دادند تا مشتری به جای خرید بسته‌های روزانه، هفتگی و ماهانه، بسته‌های بلندمدت چندماهه خریداری کند تا بخشی از مشکلات تأمین مالی اپراتورها مرتفع شود. 
 
وی ادامه داد: البته افزایش تعرفه‌ای که در سایر صنایع داشتیم را در صنعت آی‌سی‌تی نداشتیم که برای مثال پوشک از ۲۸ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده است ولی در حوزه ارتباطات انصافا هزینه‌ها را مدیریت کردیم،‌ در حالی که بسیاری از حوزه‌ها به ارز وابستگی ندارد اما در حوزه ارتباطات بیش از ۸۰ درصد به ارز وابسته‌ایم.
 
 حکم دیوان عدالت اداری باعث کاهش تعرفه‌ها شد
 
وی ادامه داد: برای مثال حکم دیوان عدالت اداری از جمله عوامل خارجی مؤثر از تغییر تعرفه‌ها است. 
 
وی توضیح داد: با حکم دیوان عدالت اداری یک هزار میلیارد تومان درآمد ۵ هزار تومانی مخابرات کاهش یافت، همچنین کارگزاران روستایی ۸۰۰ میلیارد تومان از مخابرات دریافت می‌کنند که البته این حکم درستی است و در سال ۸۹ نیز مخابرات برای پرداخت رفاهیات کارکنان یک هزار میلیارد تومان بدهی انباشته دارد که در دفاتر مخابرات ثبت نشده و شرکت سودآور نشان داده شده و این هزینه باید امسال پرداخت شود و این سه پارامتر چاره‌ای جز دستکاری تعرفه‌ای باقی نمی‌گذارد. 
 
جهرمی تأکید کرد: البته به حکم دیوان اعتراض داریم. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امسال تلاش می‌کنیم توسعه ۸۰ درصدی پوشش روستایی در سال ۹۸ را بیش از موعد مقرر به انجام برسانیم. 
 
جهرمی با اشاره به اینکه کامپیوتر شخصی و لب‌تاپ گران شده، گفت:‌این موارد از جمله مؤلفه‌های شاخص‌های جهانی است و در رتبه جهانی ایران تأثیرگذار خواهد بود و باید فکری برای مشکل دسترسی تجهیزات برای استفاده مردم بکنیم. 

​​