تلفن همراه

رمزگشایی وزیر ارتباطات از اختلالات اخیر GPS در تهران: سیگنال مزاحم را شناسایی کردیم

GPS.jpg

وزیر ارتباطات در مورد اختلال به وجود آمده در سامانه GPS در شهر تهران گفت: براساس گزارش های دریافتی از سیستم های نظارتی رگولاتوری، سیگنال مزاحمی در یک منطقه از تهران شناسایی شد که این سیگنال باعث اختلال در سامانه GPS شده بود.

آذری جهرمی توضیح داد: در این زمینه شکایتی به قوه قضائیه ارجاع شده تا با بررسی دستگاه های امنیتی مبدا و منشا این سیگنال شناسایی شود اما هم اکنون این سیگنال غیر فعال است.
 
به گفته وزیر ارتباطات: متوجه شدیم، اختلالی در حال اعمال روی شبکه است که این سینگال مختل کننده در داخل تهران فعال بود. بر اساس گزارش‌های دریافتی از سیستم های نظارتی رگولاتوری، سیگنال مزاحمی در یک منطقه از تهران شناسایی شد که این سیگنال باعث اختلال در سامانه GPS شده بود. در این زمینه شکایتی به قوه قضائیه ارجاع شده تا با بررسی دستگاه‌های امنیتی مبدا و منشا این سیگنال شناسایی شود اما هم اکنون این سیگنال غیر فعال است و مشکل مذکور مدت زیادیست که حل شده است.نمی‌دانیم این اطلاعات ناخواسته یا عمدی بوده، اما رگولاتوری در این زمینه شکایتی را طرح کرده و شکایت رگولاتوری نیز مورد تائید قرار گرفته و نیازمند کمک دستگاه‌های امنیتی برای رفع این مشکل هستیم.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این اختلال باعث ایجاد اختلال گسترده در سیستم های موقعیت یاب مبتنی بر GPS و گلوناس و به طبع آن شبکه TD-LTE که تایمینگ کلاک خود را از ماهواره های جی پی اس دریافت میکند دستکم در سه بازه زمانی طی هفته های گذشته شده بود. 
 

​​