سخت‌افزار

آنچه دارندگان پهپادهای غیرنظامی باید بدانند

منبع: ایرنا
دارندگان و شرکت های خدماتی بهره بردار پهپادها و همچنین فروشندگان و تامین کنندگان (ریزپرنده ها) باید به برخی الزام ها مانند گذراندن دوره های آموزشی، ثبت کردن این ابزارها در سامانه سازمان هواپیمایی کشوری و رعایت کردن نکات ایمنی درباره حریم های پروازی پایبند باشند.
 
به گزارش یکشنبه تارنمای سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: فروشندگان پهپادها باید با مراجعه به سازمان هواپیمایی کشوری مجوز بگیرند و از فروش تجهیزات و پهپادهایی که از مبادی غیررسمی وارد کشور شده است، بپرهیزند.
«محمدسعید شرفی» افزود: بهره برداران باید از آبان ماه پهپادهای خود را در سامانه سازمان هواپیمایی کشوری ثبت کنند.
شرفی گذراندن دوره های آموزشی پرواز با پهپاد در یکی از مراکز دارای مجوز سازمان هواپیمایی کشوری را الزامی دانست و تاکید کرد بهره برداران ضمن رعایت حریم مناطق ممنوع نظامی و ساختمان اداری، باید از پرواز بدون مجوز بر فراز طرح های سالم سازی ساحلی، مناطق حادثه دیده و دچار بحران یا مناطق اجرای عملیات امداد و نجات شهری و جاده ای خودداری کنند.
به گفته وی، بهره برداران باید از پرواز بر فراز مناطق پرجمعیت و دارای ترافیک خودرویی و همچنین شرایط نامناسب جوی و دید کم بپرهیزند.
وی ادامه داد: بهره برداران پهپادهای غیرنظامی در پروازهای تفریحی و خدماتی باید نسبت به رعایت موارد مرتبط با حریم خصوصی افراد و رعایت حریم ایمنی فرودگاه ها (شعاع هفت کیلومتری دیوار فرودگاه ها) اهتمام لازم را داشته باشند.
«حداکثر ارتفاع پروازی پهپادهای غیرنظامی 100 پا معادل 30 متر از سطح زمین تعیین شده است».
به گزارش ایرنا، واژه پهپاد‌ برای هواپیماهای بدون سرنشین تعریف شده و مخفف «پرنده هدایت پذیر از دور» است. 
امروزه برخی شرکت‌ها درصددند روی کنترل و بهبود سیستم ناوبری این ابزارهای مفید کار کنند و بعضی دیگر نیز ایده‌های جدیدی برای کاربردهای بیشتر آن در سر دارند.
 

​​