فناوری اطلاعات

استعلام پیامکی چک برگشتی امکان پذیر شد

استعلام پیامکی چک‌های برگشتی از طریق کدهای ۱۶ رقمی روی چک‌های صیادی امکان پذیر شد.
 
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی دریافت کننده چک می‌تواند با استعلام این ۱۶ رقم از بانک مرکزی از  سوابق اعتباری صادر کننده چک مطلع شوند.
 
این اقدام با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار و به دنبال تکمیل خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) صورت گرفته است. خدمات سامانه استعلام پیامکی صیاد به عنوان خدمات ارزش افزوده قابل بهره‌برداری است. با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی این بانک با  سرشماره ۷۰۱۷۰۱ و در قالب پیامی به صورت  ۱*۱* استعلام ۱۶ رقمی صورت می‌گیرد.
در پیامکی که به عنوان جواب برای متقاضی استعلام ارسال می‌شود وضعیت به صورت سفید، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز اعلام می‌شود. بر این اساس وضعیت سفید یعنی صادر کننده چک برگشتی ندارد و وضعیت قرمز نیز به این معناست که بیش از صادر کننده بیش از ۱۰ فقطه چک برگشتی یا بیش از ۵۰ میلیون تومان تعهد برگشتی دارد.
 
بانک مرکزی اعلام کرده است که هزینه هر استعلام موفق ۳۵۰ تومان است و با هر گوشی تلفن همراه می‌توان در روز ۴ بار استعلام انجام داد.
در خصوص برگ چک‌های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود. همچنین در خصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه‌داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود ندارد. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ….. قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می‌شود.

​​