بازار سرمایه

نگاهی بر وضعیت عملکرد مالی شش ماهه آتیه داده‌پرداز

منبع: بورس نیوز
شرکت آتیه داده‌پرداز در دوره شش ماهه منتهی به پایان شهریور ماه 1397، مبلغ 198 میلیارد ریال سود خالص محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 10 درصد کاهش را نشان می دهد. بخش مهمی از سود خالص کسب شده از محل فعالیت‌های غیرعملیاتی این شرکت به دست آمده است.
 
شرکت آتیه داده‌پرداز در دوره شش ماهه منتهی به پایان شهریور ماه 1397، مبلغ 198 میلیارد ریال سود خالص محقق نموده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 10 درصد کاهش را نشان می دهد. 
 
بخش مهمی از سود خالص کسب شده از محل فعالیت‌های غیرعملیاتی این شرکت به دست آمده است. بیش از 101 میلیارد ریال سود سرمایه‌گذاری‌ها شامل سود سپرده بانکی و افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌های در سهام شرکت در شش ماهه نخست کسب شده است. عملیات اصلی این شرکت ارائه خدمات پیامک به مشتریان بانک‌ها، شرکت‌های بزرگ و ... است. 
 
در جدول زیر اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت بر اساس صورت‌های مالی حسابرسی شده شش ماهه ارائه شده است.
 
وجوه نقد شرکت و سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت بیش از 60 درصد دارایی‌های شرکت را به خود اختصاص می دهند و این وجوه منجر به کسب سود غیرعملیاتی به میزان 50 درصد سود خالص شرکت در این مدت گردیده اند.
 
درآمدهای عملیاتی شرکت نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است و مبلغ آن، 727 میلیارد ریال بوده است. با توجه به گسترش فعالیت‌های اینترنتی همراه، اپلیکشن‌های ارائه شده توسط بانک‌ها به مشتریان، قدرت بالای چانه‌زنی بانک‌ها و مشتریان عمده و عدم توجیه پرداخت مبالغ سنگین در جهت ارائه پیامک به مشتریان از سوی مشتریان و بانک‌ها با توجه به شرایط فعلی زیرساخت‌های اینترنتی، به نظر می رسد که شاهد ثبات و احتمالا کاهش درآمدهای عملیاتی شرکت در ماه‌ها و سال‌های آتی باشیم.
در همین حال، افزایش هزینه‌های ارائه خدمات شرکت را شاهد بوده‌ایم و بهای هزینه شارژ خریداری شده با 10 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به 550 میلیارد ریال رسیده است و به این ترتیب، سود ناخالص شرکت با بیش از 25 درصد کاهش نسبت به شش ماهه نخست 1396، به 142 میلیارد ریال رسیده است. این به این معنی است که با توجه به قدرت بالای چانه‌زنی بانک‌ها و مشتریان عمده، افزایش درآمدهای شرکت به سختی صورت می‌گیرد، ولی افزایش هزینه‌های خرید سرویس‌های پیام کوتاه از سوی اپراتورهای اصلی شرکت، در حال روی دادن است که در صورت ادامه این روند، شاهد افت بیشتر سود عملیاتی شرکت خواهیم بود.

​​