تلفن همراه

برگزاری اولین دوره آموزشی پروژه "مطالعه و بررسی نسل پنجم شبکه ارتباطی و نحوه ارایه خدمات آن"

اولین دوره آموزشی پروژه "مطالعه و بررسی نسل پنجم شبکه ارتباطی و نحوه ارایه خدمات آن در کشور" امروز 23 آبان در پژوهشگاه برگزار گردید.
 
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران ) این پروژه به کارفرمایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مشاوره پژوهشگاه برگزار گردید. هدف از این پروژه بررسی آخرین تکنولوژیهای مرتبط با 5G، بررسی فنی و اقتصادی و مدلهای کسب و کار، ارزیابی چالش‌ها و فرصتهای این فناوری در کشور و در نهایت ارایه پیشنهادات لازم رگولاتوری در جهت تنظیم بازار، استفاده مناسب و به موقع از فرصتهای به وجود آمده از این فناوری و ارایه خدمات مناسب در کشور می باشد.
 
بنا بر این گزارش در این دوره آموزشی، دکتر صباغ مدرس دوره، ابتدا نهادهای استاندارد گذاری که در ارتباط با 5G مشغول فعالیت هستند را نام برد. وی بیان کرد نتایج بررسی های این نهادهای استانداردسازی درنهایت در  اختیار  3GPP قرار می‌گیرد. 3GPP نهادی است که ویژگیها و مشخصات  که برای نسل‌های مختلف شبکه‌های بی‌سیم از 3G  به بعد را استاندارد سازی تعریف می‌کند.  وی همچنین در خصوص معماری شبکه و ویژگی‌های نسل‌های شبکه از 3G تا 5G  توضیح داد. شایان ذکر است که استانداردهای مرتبط با 5G در release 15   و release 16  در دو فاز مختلف تعریف شده‌اند که release 15 در ماه ژوئن 2018 نهایی شده است.  
 
در این دوره همچنین به چالش‌ها و ابهامات مختلفی که شرکت کنندگان در مورد ویژگیهای نسل های 4 و 5 شبکه بی سیم داشتند  به طور مفصل پرداخته شد.
 

​​