فناوری اطلاعات

فیروزآبادی: مشکل کشور، ضعف ارتباط بین دستگاه هاست نه فقدان بانک اطلاعاتی

منبع: ایرنا
رییس مرکز ملی فضای مجازی ایران گفت: مشکل اصلی کشور نه فقدان بانک های اطلاعاتی و دیجیتال سازی اطلاعات که ضعف در تبادل اطلاعات و داده ها بین دستگاه هاست و حرکت در این مسیر، نخستین گام برای تحقق اقتصاد هوشمند به شمار می رود.
 
به گزارش ایرنا، امروز (یکشنبه) نشستی برای تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و رییس مرکز ملی فضای مجازی ایران برگزار شد. 
به نوشته تارنمای وزارت اقتصادی و دارایی، «ابوالحسن فیروزآبادی» رییس مرکز ملی فضای مجازی ایران، در این نشست گفت: دولت دیجیتال، پارامترهایی دارد که مهمترین آن، هوشمندی است.
وی تاکید کرد اکنون موانع ساختاری، بافتی و فرآیندی در مسیر تحقق اقتصاد هوشمند در کشور وجود دارد.
فیروزآبادی بیان کرد: اگر در این زمینه تعلل کنیم، به زودی بازیگران جدیدی وارد میدان می شوند که دیگر بسادگی قابل مدیریت نخواهند بود.
 
** لزوم درک صحیح نقش فناوری های نوین 
وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز علت اصلی بسیاری از مشکلات و کمبودها در عرصه اقتصاد کشور را توجه ناکافی به تاثیر ارزش آفرین فناوری های نوین خواند و گفت: علت اصلی بسیاری از مشکلات و کمبودهای ما در عرصه اقتصاد، درک غیرصحیح از نقش فناوری های نوین این عرصه است.
«فرهاد دژپسند» یادآوری کرد: با وجود برنامه ها و قوانین مدون از سال های دور، هنوز بحث توسعه کاربری فناوری اطلاعات و تحقق دولت الکترونیک، به طور کامل محقق نشده است.
دژپسند بیان کرد: با تدوین نقشه راه اقتصاد هوشمند، گام های مورد نیاز برای تحقق آن مشخص می شود و از اتلاف وقت و انرژی و انجام فعالیت های موازی جلوگیری می شود.
وی خود را متعهد دانست تا پایان دولت دوازدهم، بحث الکترونیکی کردن فعالیت های درون وزارت اقتصاد را به سرانجام برساند.
 
** حمایت از موسسه های دانش بنیان برای هوشمندسازی اقتصاد
معاون علمی و فناوری رییس‌ جمهوری نیز گفت: ما نباید به بحث هوشمندسازی اقتصاد ملی، به صورت دولتی نگاه کنیم، زیرا دولت ها در هیچ کجای دنیا، نوآوری ندارند و از آنها چنین انتظاری نیز نمی رود.
«سورنا ستاری» اضافه کرد: از تجربه حمایت از تشکیل موسسه های دانش بنیان که در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری رییس‌ جمهوری پیگیر آنیم می توان برای هوشمندسازی و تحقق دولت الکترونیک استفاده کرد.
 
** اتصال دستگاه ها، مانع فعالیت های جزیره ای
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: خانواده وزارت اقتصاد اعم از سازمان امور مالیاتی، گمرک جمهوری اسلامی، سازمان بورس و اوراق بهادار و مجموعه نظام بانکی، در بحث الکترونیکی کردن فعالیت های خود تا اندازه چشمگیری، موفق و پیشرو بوده اند. 
محمدجواد آذری جهرمی افزود: در عین حال، فعالیت های انجام شده، منفرد و جزیره ای است و امکان اتصال آن برای سایر دستگاه ها فراهم نشده و این نقصی است که متوجه همه دستگاه های دولتی می شود.
دیگر اعضای شرکت کننده در جلسه نیز طی سخنانی، به بیان نظرات، پیشنهادها و ارائه راهکار در ارتباط با موضوع اقتصاد هوشمند پرداختند.
به پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی قرار شد برای بررسی پیشنهادهای مرتبط با اقتصاد هوشمند در هسته های اندیشه ورزی، این نشست ها به صورت منظم برگزار شود.

​​