فناوری اطلاعات

فعالیت روبات گارسن آغاز شد

منبع: ایران آنلاین
اولین روبات گارسن (زنجبیل) در یکی از رستوران‌های نپال مشغول به کار شد. این روبات هوشمند لیست منو را به مشتریان ارائه کرده و با گذر از موانع، غذای سفارش داده شده را تحویل مشتری‌ها می‌دهد.
 
گروهی از جوانان کارآفرین در نپال، روبات گارسن Gingerh (زنجبیل) را طراحی کرده و در رستوران Naulo واقع در کشور کوهستانی نپال مورد آزمایش قرار دادند. زنجبیل یکی از عناصر تغذیه‌ای اصلی در منطقه نپال به شمار می‌رود. به همین دلیل طراحان این نام را برای روبات هوشمند خود برگزیدند.
این روبات دارای شکل و شمایلی همانند انسان و با قدی برابر یک و نیم متر طراحی شده است. این سیستم هوشمند قادر به درک و مکالمه به دو زبان نپالی و انگلیسی است. جوانان طراح این سیستم هوشمند را در یک کارگاه کوچک در محله‌ای فقیرنشین طراحی و ساخته‌اند.
این سیستم با بدنی براق دارای یک صفحه نمایشگر در قسمت جلویی است. مشتریان از طریق این صفحه نمایش لمسی، سفارش خود را ثبت کرده و منتظر می‌مانند. به محض آماده‌سازی غذاهای سفارش داده شده، روبات مطلع شده و به آشپزخانه می‌رود. این سیستم هوشمند سفارش‌ها را تحویل گرفته و با گذر از موانع، مشتری مورد نظر را شناسایی کرده و سفارش را تحویل می‌دهد.
روبات زنجبیل به سنسورهای هوشمندی تجهیز شده است تا با مهارت بسیار خاصی غذای مشتریان را در مواقع شلوغی رستوران تحویل دهد. در حال حاضر چند نیروی انسانی در این رستوران به روبات‌های زنجبیل یاری رسانده و در زمان‌های بسیار شلوغ، در خدمت‌رسانی به مشتریان ایفای نقش می‌کنند. این روبات با هدف جذب مشتری و گردشگران خارجی طراحی شده و به گفته کارآفرینان جوان این سیستم هوشمند با توجه به نیازها و سفارش‌های مشتریان به روزرسانی خواهد شد.
 

​​