تلفن همراه

تحلیل بشقاب غذا به کمک یک سنسور

منبع: روزنامه ایران
این روزها بسیاری از افراد تلاش می‌کنند با رژیم‌های سخت به تناسب اندام برسند ولی وقتی به رستوران می‌روند یا در طول سفر ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند. در همین راستا یک سنسور ویژه با نام Hertzstück طراحی شده است که می‌تواند محتویات بشقاب غذا را برایتان آنالیز کند.
تنها کافی است این سنسور کوچک و جیبی را که توسط محققان آلمانی و کمپانی trinamiX ساخته شده است به سمت بشقاب غذای خود نشانه بگیرید. نور «اینفرارد» به غذا تابانده می‌شود و با تحلیل مواد به شما می‌گوید که این غذا از چه مواد اولیه‌ای با چه میزان کالری تهیه شده است.
این سنسور همچنین برای گیاهخواران و وگان‌ها هم بسیار مطلوب است چرا که به‌عنوان مثال با تاباندن نور اینفرارد به یک «مارشمالو» می‌توانند دریابند که این «مارشمالو» پایه گیاهی یا حیوانی دارد. این سنسور به اسپکترومتر مجهز است و درواقع  از یک صفحه باریک فیلم حساس تشکیل شده که با یک لایه نیمه رسانا پوشیده شده است تا در مقابل آب و اکسیژن حفاظت شود.
این سنسور می‌تواند میزان آب، پروتئین، چربی، میزان فیبر و.. را اندازه‌گیری کرده و اطلاعات لازم را از طریق یک اپلیکیشن در اختیار کاربر قرار دهد. دانشمندان تلاش دارند تا این سنسورعلاوه بر غذا به آنالیز داروهایی که به‌صورت آنلاین خریداری می‌شوند هم بپردازد.
لوازم آرایشی و انواع منسوجات نیز هدف بعدی برای این سنسور هستند. همچنین قرار است این سنسور در آینده بسیار کوچک شود تا بتوان آن را درون تلفن‌های هوشمند جای داد و درواقع تنها با نشانه گرفتن تلفن به سوی غذا و.. بتوان به همه اطلاعات مورد نظر دست یافت.
 

​​