فناوری اطلاعات

بررسی مشکلات دولت الکترونیک در شورای هماهنگی سران قوا

منبع: مهر
رئیس مجلس شورای اسلامی از بررسی مشکلات مربوط به عدم اجرای کامل دولت الکترونیک در شورای هماهنگی بین سران قوا خبر داد.
 
علی لاریجانی صبح امروز با حضور در سازمان فناوری اطلاعات از زیر ساخت های دولت الکترونیک بازدید کرد.
 
وی در این بازدید تأکید کرد: دستگاه ها و سازمان هایی که برای اتصال به دولت الکترونیک مقاومت می کنند حتما از راه قانونی پیگیری خواهند شد.
 
وی افزود: همه ملزم به اجرای این امر هستند.
 
لاریجانی در حاشیه این بازدید که حدود سه ساعت به طول انجامید با اشاره به جلسه چند روز اخیر خود با محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، اضافه کرد: از آنجایی که قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ارتباطات را مکلف کرده که تا پایان امسال دولت الکترونیک شکل گیرد، امروز این بازدید را ترتیب دادیم که از نزدیک بببینیم این بند قانون در چه وضعیتی قرار دارد.
 
وی افزود: برمبنای بازدید صورت گرفته مشخص شد گام های اولیه زیرساختی برای دولت الکترونیک برداشته شده است اما مواردی وجود دارد که باید هرچه سریعتر رفع شود  و این امری ضروری است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رفع موارد مدنظر برای پیاده سازی کامل دولت الکترونیک در کشور گفت: نباید تلقی ما از دولت الکترونیک فقط خدمات دهی دستگاه های مجریه باشد بلکه تمامی قوا و نهادهای حکومتی که به مردم خدمات می دهند و یا خدمات بین دستگاهی دارند، باید اطلاعاتشان را در دسترس قرار دهند.
 
لاریجانی بر لزوم اجرای حکومت هوشمند در کشور به معنای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم و تبادل خدمات بین دستگاه های حکومتی تأکید کرد و گفت: حکومت هوشمند به معنی دسترسی آزاد اطلاعات برای مردم و آسان سازی دریافت خدمات است. بر این اساس تمامی دستگاه های حکومتی باید خدمات خود را الکترونیکی و هوشمند ارائه دهند.
 
وی خطاب به وزیر ارتباطات تأکید کرد: در این باره اگر لازم است قانون را روشن تر بنویسیم و یا وزارت ارتباطات، پیشنهاد خود را در شورای هماهنگی سران قوا ارائه دهد تا نحوه همکاری برای دستیابی به این هدف به تمام دستگاه ها ابلاغ شود.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۲۵۰۰ دستگاه باید اطلاعات خود را به مرکز ملی تبادل اطلاعات متصل کنند، خاطرنشان کرد: هم اکنون شاهد هستیم که حدود یک دهم این دستگاه ها به این مرکز متصل شده اند و این مشکل باید در اسرع وقت حل شود و این در حالی است که ۶۵ درصد این دستگاه ها امکانات اصلی دولت الکترونیک را در درون خود تعبیه کرده اند  اما ارائه خدماتشان به صورت الکترونیکی در اختیار مردم قرار نگرفته و متصل نشده اند.
 
لاریجانی با بیان اینکه این موضوع نیازمند تشویق و تنبیه است و باید از مکانیزم های قانونی در این زمینه استفاده شود، ادامه داد: پیشنهاد وزارت ارتباطات در این زمینه باید در کمیسیون های مربوطه مجلس ارائه شود و در صورتی که لازم است هرچه سریعتر برای آن بودجه در نظر گرفته شود و اگر موضوع جنبه قانونی ندارد وزارت ارتباطات پیشنهاد اجرایی در این زمینه بدهد.
 
وی با اشاره به اینکه دولت الکترونیک بهره وری را به صورت جدی بالا برده، گفت: مجلس در این زمینه پیگیری می کند که کدام دستگاه ها به شبکه دولت الکترونیک متصل نشده است.
 
لاریجانی همچنین بر لزوم برگزاری انتخابات الکترونیکی با توجه به زیرساخت های دولت الکترونیک تأکید کرد و اظهار داشت: شورای نگهبان باید از این موضوع استقبال کند چرا که انتخابات الکترونیکی، سلامت انتخابات و تسهیل حضور مردم را تضمین می کند. در این زمینه اگر لازم باشد جلسه می گذاریم تا دقت نظر شورای نگهبان را برای اجرایی شدن انتخابات الکترونیکی در کشور داشته باشیم. همچنین وزارت ارتباطات باید برای این که این اطمینان حاصل شود، کمک های لازم را ارائه دهد.
 
رئیس مجلس با اشاره به اینکه اجرای دولت الکترونیکی از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری است و قانون برنامه نیز بر آن تأکید داشته، خاطرنشان کرد:  مجلس تلاش می کند تا این پروژه در کشور اجرایی شود.
 
وی همچنین با اشاره به نبود قوانین مرتبط با فضای مجازی در کشور گفت: این موضوع را به آقای فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز گفته ام که ما یک سری قوانین و نظامات خاص برای فضای مجازی نیاز داریم و تعداد قوانین ما در این حوزه کم است.
 
لاریجانی گفت: این موضوع نیازمند کار مشترک مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات، مرکز پژوهش های مجلس و کمیته ارتباطات مجلس است تا برای امنیت و حقوق خصوصی و سایر اشکالات کاربران در فضای مجازی، قوانین مشخصی وضع شود.
 
رئیس مجلس اظهار داشت: برخی کشورها در این زمینه ۱۵۰ قانون وضع کرده اند اما قوانین ما در حوزه فضای مجازی به اندازه  نیست. بر این اساس، پیشنهاد می شود این موضوع به صورت طرح و یا لایحه از سوی دولت به مجلس مطرح شود تا برای آن قانون مشخصی در نظر بگیریم.

​​