رگولاتوری

عضو هیات مدیره زیرساخت: فرکانس توسعه شبکه موبایل بلااستفاده در صداوسیما حبس شده است

منبع: ایلنا
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه محدودیت در منابع فرکانسی عاملی بازدارنده در توسعه شبکه موبایل و افزایش کیفیت آن در کشور شده است، گفت: با وجود چنین محدودیتی، بخش قابل توجهی از فرکانس‌های 700 و 800 بدون استفاده در اختیار صداوسیما بوده و بلا استفاده حبس شده است.
 
بهزاد اکبری توسعه شبکه های پهن باند را دغدغه همه کشورها دانست و گفت: توسعه پهن باند که باعث شکل گیری سرویسهاست، نقش برجستهای در بالابردن درآمد سرانه کشورها دارد بطوریکه بانک جهانی سهم 1.5 تا 2 درصدی را برای آن در نظر میگیرد. 
 
وی با بیان اینکه توسعه پهن باند نقش کلیدی را برای توسعه یافتگی کشورها ایفا می کند، افزود: بنابراین همه کشورها بدنبال گسترش زیرساختهای پهن باند خود هستند.
 
اکبری یکی از راههای کم هزینه برای توسعه پهن باند را استفاده از شبکه سیار دانست و ادامه داد: توسعه شبکه همراه نسبت به شبکه ثابت هزینه کمتری دارد با این تفاوت که در توسعه پهن باند در شبکه سیار نیاز به منابع فرکانسی است که در دنیا محدودیت دارد.
 
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه فرکانس هرچه پایینتر باشد، طول موج آن بزرگتر و پوشش و مقاومت آن در برابر خطا بیشتر است، اظهار کرد: با استفاده از فرکانسهای پایین اپراتورها میتوانند با کمترین سرمایهگذاری پوشش بیشتر و بهتری را ایجاد کنند و شبکه های پهن باند با هزینه کمتری دست مصرف کننده نهایی قرار میگیرد. درحالیکه هرچه به سمت فرکانسهای بالاتر بروند تعداد دکلهای بیشتری لازم است و هزینه پوشش بالاتر میرود،ضمن اینکه با اضافه شدن دکل، فیبرنوری بیشتری نیز برای اتصال به دکلها لازم است. 
 
اکبری با بیان اینکه در کشور ما بخش قابل توجهی از فرکانس پایین در کانال 600، 700 و 800 در اختیار صداوسیماست، تصریح کرد: صداوسیما زمانی از این فرکانس برای پخش تلویزیونی استفاده میکرد که الان بخش قابل توجهی از آن بدون استفاده مانده است. 
 
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت خاطرنشان کرد: در همه جای دنیا شبکه های تلویزیونی این بخش از فرکانس را آزاد و در اختیار رگولاتوری قرار دادهاند تا اپراتورها با هزینه کمتر توسعه پهن باند را انجام دهند. درحالیکه هم اکنون این طیف از فرکانس ارزشمند در اختیار صداوسیماست که از آن استفاده ای هم نمیشود.
 
وی با تاکید بر اینکه، فرکانس منابع ملی است و باید در اختیار توسعه ملی قرار گیرد، افزود: پوشش شبکه موبایل در ایران بهتر از کشوری چون ایتالیا است درحالیکه از نظر کیفیت پایینتر از این کشور هستیم و اگر بخواهیم سرعت را در شبکه پهن باند موبایل بالاتر ببریم و به تعداد بیشتری خدمات ارایه کنیم نیاز به پهنای باند فرکانسی بیشتری است درحالیکه الان امکان این افزایش نیست چرا که با محدودیت منابع فرکانسی در شبکه موبایل روبرو هستیم.
 
اکبری با اشاره به ضرورت رشد سرویس های اینترنت اشیا، اظهار کرد: در اینترنت اشیا بعضی از سرویسها مانند خواندن کنتورهای هوشمند گاز از باند کم استفاده میکنند درحالیکه در سرویسهایی مثل سرویسهای مربوط به امنیت عمومی اینترنت پهن باند مورد نیاز است.
 
عضو هیات علمی شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تاثیری که اینترنت اشیا در بهبود زندگی مردم دارد، خاطرنشان کرد: شرکت NEC در بوینس آیرس آرژانتین پروژه ای با موضوع نظارت بر شهر را با استفاده از اینترنت اشیا اجرا کرد که در سال اول با مجهز کردن مراکز جرم خیز به دوربین، میزان جرایم به نصف رسید.
 
این مقام مسوول همچنین با تاکید بر اینکه هرچه به سمت اینترنت اشیا برویم نیاز به منابع فرکانسی بیشتری است، گفت: با نگاهی به برنامه اپراتورها مشخص میشود که آنها استفاده از فرکانس 700 را برای نسل پنجم تلفن همراه در دستور کار خود قرار دادهاند چراکه این طیف از فرکانس برای کاربردهای اینترنت اشیا فوق العاده است.

​​