بازار سرمایه

کارشناس بازار‌سرمایه: پتانسیل گروه IT و حمل‌ونقل برای رشد

منبع: بورس‌نیوز
مهم‌ترین چالش بازارسرمایه، کاهش احتمالی صادرات به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم است که باید در تحلیل‌ها مدنظر قرار گیرد.
 
بازار سرمایه این روزها مرتباً در جا می‌زند و انگیزه‌ای برای رشد بادوام در بازار مشاهده نمی‌شود. خبرهای منتشره هم آن‌قدر قوی نبوده که تحرکی ایجاد کند.
عبدالله رحیم‌لو بنیس کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازارسرمایه بیان کرد: تمام دلایل و شرایطی که موجب رشد بازار سرمایه شد، اینک تغییر کرده است. افزایش نرخ ارز، رکود چندساله بازار سرمایه و نیز افزایش قیمت‌های جهانی نفت و کامودیتی ها، از مهم‌ترین دلایلی بود که رشد بازار سرمایه را رقم زد و با توجه به افت نرخ ارز و قیمت جهانی نفت و جنگ تجاری امریکا و چین، اصلاح بازار سرمایه منطقی بود. ضمن اینکه فشار فروش باهدف ذخیره سود سهامداران و فروش‌های هیجانی آماتورها هم بر روند اصلاحی بازار اثرگذار بود.
 
وی افزود: به‌هرحال برخی سهامداران اعم از حقیقی و حقوقی، بر اساس سیگنال‌های خاصی اقدام به خرید سهم کرده‌اند و منطقی است که اینک باهدف ذخیره سود، فروش‌هایی انجام دهند. این‌گونه خریدوفروش‌ها جزو ذات بازار بوده و مورد نگران‌کننده‌ای محسوب نمی‌شود. علاوه بر این، نگرانی‌ها بابت جنگ تجاری بین امریکا و چین، رنگ‌باخته و احتمالاً به‌زودی این دو کشور به توافق خواهند رسید. بنابراین پیش‌بینی می‌شود روند قیمت جهانی کامودیتی ها نزولی نخواهد بود. با توجه به اقدامات اوپک، به نظر می‌رسد قیمت جهانی نفت هم ریزش چندانی نخواهد داشت.
 
این فعال بازار سرمایه در رابطه با تأثیر کاهش نرخ ارز بر روند بازار اظهار داشت: مهم‌ترین عامل اثرگذار بر بازار سرمایه ما، نرخ ارز است. بازارهای مالی و کالایی معمولاً به افزایش نرخ ارز به‌سرعت واکنش نشان می‌دهند؛ ولی با افت نرخ ارز، قیمت‌ها به همان سرعت که افزایش داشته، کاهش پیدا نمی‌کند. نگرانی چندانی بابت افت سودآوری شرکت‌ها به دلیل کاهش نرخ ارز وجود ندارد. مهم‌ترین چالش بازار سرمایه، کاهش احتمالی صادرات به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم است که باید در تحلیل‌ها مدنظر قرار گیرد.
 
رحیم لو در معرفی مناسب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی گفت: جهت سرمایه‌گذاری، سهم شرکت‌هایی که در تأمین مواد اولیه و فروش محصولات خود، به بازارهای داخلی وابستگی بیشتری دارند از شرکت‌هایی که برای تأمین مواد اولیه خود یا جهت فروش محصولات خود به بازارهای خارجی وابسته‌اند، مناسب‌تر خواهد بود. 
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: صنایعی که محصولات خود را به کشورهای همسایه و به‌صورت ریالی مثل عراق و افغانستان صادر می‌کنند، مانند صنعت سیمان، با ریسک کمتری مواجه هستند. ضمن اینکه بخش خدمات از تحریم‌ها تأثیر کمتری پذیرفته و سهم گروه‌های حوزه IT و حمل‌ونقل گزینه‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود.

​​