تلفن همراه

پوشش 4G همراه اول در برخی مسیرهای ریلی کامل می‌شود

 
در پی تبادل تفاهم‌نامه بین شرکت ارتباطات سیار و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پوشش نسل چهارم تلفن همراه در مسیر ریلی مشهد به قم و تهران کامل می‌شود.
 
 
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در مراسم امضای تفاهم‌نامه تکمیل پوشش نسل ۴ تلفن همراه با اشاره به اقدامات خوب شرکت راه‌آهن در سالهای اخیر در حوزه ریلی کشور گفت: در بازدیدهائی که از راه‌آهن داشتم سیستمهای کنترلی و مدیریتی در استفاده از فناوری اطلاعات و مدیریت حمل و نقل ریلی توسعه قابل توجهی داشته‌اند.
 
وی با بیان اینکه شرکت راه‌آهن در سالهای اخیر در کنار ریل اقدام به توسعه فیبرنوری کرده است، افزود: بر اساس ماده ۶۷ برنامه توسعه کشور تفاهمی بین شرکت ارتباطات زیرساخت و راه‌آهن برای استفاده از شبکه فیبرنوری در مسیر ترانزیت و توسعه شبکه ملی، منعقد شده است.
آذری جهرمی تاکید کرد: این اقدام درآمد های غیر مستقیم راه‌آهن از بخش ارتباطات را محقق می‌کند و ما نیز می‌توانیم شبکه گسترده‌تر و پایدارتری در کنار مسیرهای ریلی داشته باشیم.
 
وی با اشاره به سفری که در چند ماه گذشته در یکی از مسیرهای ریلی داشته است، افزود: علیرغم قدمت و پیچیدگی‌هایی که در حوزه ریلی وجود دارد ارتباطات در این حوزه قوت و قدرت لازم را نداشته است.
وزیر ارتباطات با اشاره به مذاکراتی که با مدیریت این حوزه داشته، تاکید کرد: یکی از دلایلی که می توانیم مردم را برای استفاده از خطوط ریلی تشویق کنیم ارائه ارتباطی پایدار، ارزان و باکیفیت در طول مسیر سفر است و کمک می کند مسافرین به دلیل زمان بیشتری که نسبت به سفر هوایی در قطار هستند در بستر ارتباطات و فناوری اطلاعات به فضای شغلی و ارتباطی خود متصل باشند.
وی افزود: در ضمن وجود ارتباطات در طول مسیرهای ریلی برای کسب و کارها و شرکتهای مسافربری می‌تواند درآمدهای جانبی داشته باشد، به طور مثال پخش ویدیوهای سرگرمی و یا برخی خدمات می‌تواند در این حوزه فعال شود.
 
آذری جهرمی با اشاره به اینکه در پایشها مشخص شد که ۶۰ درصد خطوط ریلی کشور تحت پوشش نسل دو است، تصریح کرد: همچنین ۳۸ درصد این خطوط به نسل ۳ مجهز هستند که این عدد قابل قبولی نبود و به همین دلیل از اپراتورها برای توسعه و تکمیل پوشش اینترنت تلفن همراه در ایستگاهها و طول مسیر راه‌آهن دعوت شد.
وی به مطالعاتی که برای به دست آوردن مدل اقتصادی انجام شده اشاره کرد و افزود: در نهایت همراه اول برای این کار پیشگام شد و در کنار مشترکین خود ماند و با توجه به اینکه در ابتدا، این سرمایه‌گذاری برای آنها سوددهی ندارد اما ما امیدواریم در آینده با افزایش مسافران در خطوط ریلی به سودآوری مناسبی برسد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پوشش مسیر ریلی یک تکلیف برای ما است، گفت: در فاز نخست از حرم تا حرم ( قم تا مشهد) و از قم تا تهران با هزار کیلومتر مسیر ریلی انتخاب شده و پوشش داده می‌شود و در یک برنامه اجرایی که امروز تبادل می‌شود در طول یک سال آینده کل این مسیر پوشش داده شده و در داخل قطار نیز خدمات وای فای ارائه می‌شود.
وی افزود: امیدواریم این برنامه اجرایی موجب رضایت مردم باشد و باعث استفاده بیشتر از خطوط ریلی و کاهش فشارها به خطوط جاده‌ای شده و در نتیجه، کاهش آمار تصادفات جاده‌ای و صرفه‌جویی در هزینه‌های جانبی تصادفات بر دوش مردم و کشور را داشته باشیم.
آذری جهرمی تصریح کرد: این دو مجموعه (همراه اول و شرکت راه‌آهن) هر کدام وظیفه‌ای دارند که یکی توسعه خطوط ریلی و دیگری توسعه خطوط ارتباطی و مخابراتی مردم است و همه درکنار هم برای ارائه خدمت بهتر به مردم فراهم شده است.
 
 
وی افزود: این مسیر همکاری در طرح حرم تا حرم متوقف نمی‌شود و در فاز بعدی و در یک برنامه عملیاتی مسیر جنوب کشور نیز پوشش داده می‌شود و مسیر اهواز که مسیر پرترددی است، در برنامه بعدی این حوزه قرار دارد.
در تفاهم‌نامه مابین شرکت ارتباطات سیار و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، که به مدت ۱۵ ماه اعتبار دارد، شرکت همراه اول متعهد شده است که پوشش دسترسی به سرویسهای اینترنتی نسل ۴ در ۳ مسیر ریلی تهران به مشهد، زنجان و قم را تکمیل کند. 
همچنین شرکت راه‌آهن نیز با امضای این تفاهم‌نامه متعهد شده است که اپراتورهای معرفی شده به صورت انحصاری فروش عمده اینترنت را در مسیرهای فوق در اختیار داشته باشند و این اپراتورها مجاز به تامین پهنای باند مشترکین همراه اول هستند.

​​