تلفن همراه

وزیر ارتباطات: موضوع قطع سامانه همتا و گمرگ برای رجیستری گوشی درست نیست

منبع: پیوست
وزیر ارتباطات در حاشیه نهمین سمپوزیوم مخابرات در مورد توقف ثبت گوشی مسافری در سامانه همتا گفت:قطع سامانه همتا و گمرک درست نیست بلکه موضوع وصل سیستم سامانه نیروی انتظامی به گمرک مطرح است که باید اتفاق می‌افتاد. این اتصال قرار بود برای مشخص شدن دقیق واردات گوشی از طریق مسافر صورت بگیرد نه اینکه به اسم بار مسافر بتوان خارج از روال‌های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت، گوشی وارد کرد.
 
او در ادامه افزود:‌« اکنون فرآیند بار مسافر در حال پیاده‌سازی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد. برخی انتقاد دارند که چون کانال‌های اصلی واردات به درستی کار نمی‌کند جلوی واردات گوشی به شیوه مسافری گرفته شده و در بازار اختلال ایجاد کرده است.
 
جهرمی تصریح کرد که همه باید مسئولیت قانونی خود در این بازار را انجام دهند اگر کانالی در زمینه واردات گوشی دچار مشکل است آن مشکل باید حل شود نه اینکه خلاف ضوابط راهی جدید برای واردات در این زمینه باز شود.
 
ابتدای هفته جاری گمرک در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که با توجه به اینکه سامانه همتا به علت مسائل داخلی خود، ارائه خدمات و استفاده از سرویس های ارائه شده توسط گمرک را به منظور دریافت اطلاعات تلفن همراه مسافری به حالت تعلیق دراورده است.
 
محمد جواد آذری جهرمی همچمنین در پاسخ به مشکل ایجاده شده برخی از کاربران هنگام استفاده از گوشی‌های قدیمی اظهار کرد: پس از اجرای رجیستری یک دوره ۳ ماه قرار دادیم برای اینکه افراد گوشی قدیمی خود را روشن و ثبت کنند اما برخی این کار را نکردند و بحران‌های ارزی ایجاد شده قیمت گوشی بالا رفت و امروز بازار گوشی وضعیت چندان مناسبی ندارد و اکنون می‌خواهند از گوشی قدیمی خود استفاده کنند و دچار مشکل شدند.
 
وی ادامه داد: اکنون مسئولان ارتباطی و اپراتورها در حال انجام پردازش هستند و مواردی را بررسی می‌کنند که براساس آن افراد ادعا می‌کنند گوشی‌هایشان قدیمی بوده است و آن‌ها طبق آنلایز باید دریابند که این گوشی‌ها فعال بوده یا خیر.
 
جهرمی با اشاره به نحوه انجام رجیستری گوشی توضیح داد: واقعیت این است که سیستم ثبت تلفن‌همراه از اتصال شماره تلفن و IMEI گوشی اتفاق می‌افتد و از آنجایی که برخی علاقه‌مند به قاچاق هستند از IMEIهای قبلی برای گوشی‌های جدید استفاده می‌کنند و می‌گویند این گوشی فعال بوده است و جعل این IMEI باعث ایجاد مشکل در سیستم می‌شود.
 
وی در پایان اظهار کرد ما می‌دانیم این مشکل برای مردم وجود دارد اما هنوز راه‌حل مناسبی برای حل این مشکل پیدا نشده است و در کارگروه فنی رجیستری به دنبال پیدا کردن راهی مناسب در این مورد هستیم.

​​