باندپهن

آزمایش موفق سیگنال رسانی برای تحریم احتمالی ماهواره های پخش صدا و سیما

عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به آزمایش موفق شبکه سراسری سیگنال رسانی تصاویر صداوسیما و اطمینان از عملکرد با کیفیت آن در صورت تحریم از سوی مالکان ماهواره ها، گفت: صدا و سیما هنوز این شبکه را از وزارت ارتباطات تحویل نگرفته است.
 
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهزاد اکبری با اشاره به ساخت شبکه زمینی ارسال تصاویر صداوسیما به تمام نقاط کشور، گفت: به دلیل احتمال اعمال تحریم های یک جانبه توسط مالکان ماهواره ها و در پی آن قطع ارسال تصاویر صداوسیما از طریق ماهواره ها، شبکه سیگنال رسانی صداوسیما با سرمایه گذاری دولت و اجرای وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت در تمام شهرهای کشور به انجام رسید. 
وی با اشاره به زیربار رفتن موفقیت آمیز این شبکه در زمان پخش بازی های جام جهانی روسیه در تابستان گذشته، افزود: امروز با فرض تحریم استفاده از ماهواره ها، این امکان وجود دارد تا بر بستر این شبکه به ارسال سیگنال تصاویر صداوسیما با ظرفیت بدون محدودیت پرداخت.
اکبری با بیان اینکه در پروژه سینگنال رسانی صداوسیما، تصاویر از طریق شبکه زمینی فیبرنوری احداث شده در تمام کشور به دکل ها در مراکز استان های کشور ارسال می شود، اظهار کرد: این پروژه بهره برداری به جز صداوسیما ندارد که متاسفانه تاکنون برای تحویل آن اقدامی نکرده است.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اعلام اینکه صداوسیما باید پروژه را تحویل بگیرد، تصریح کرد: بهره بردار این شبکه سیگنال رسانی فقط صداوسیماست که بعد از تحویل، صداوسیما خود مدیریت آن را بر عهده می گیرد و یا طبق قراردادی، وزارت ارتباطات نگهداری و مدیریت آن را انجام می دهد.
وی عدم تمایل صداوسیما برای تحویل این شبکه مطمئن سیگنال رسانی را احتمالا مربوط به استفاده کنونی از ماهواره ها برای ارسال و پخش تصاویر دانست و افزود: به نفع مسوولان رسانه ملی است که شبکه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور را تحویل بگیرند چراکه زیرساخت خوب و مطمئنی به حساب می آید که از نظر ظرفیت، محدودیت ندارد.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه در این شبکه بدون نیازبه ماهواره، به کل کشور و دور افتاده ترین نقاط امکان ارسال تصاویر وجود دارد، خاطر نشان کرد: مسلما در این شبکه کیفیت بهتر می شود، چراکه برای افزایش کیفیت در شبکه ماهواره ای باید پهنای باند اجاره و پول بیشتری پرداخت کنیم درحالیکه در شبکه احداث شده جدید فیبرنوری، از این بابت محدودیت نداریم.
اکبری با اشاره به اینکه در شبکه سیگنال رسانی با کمترین هزینه چند برابر الان امکان ارتقای تصاویر وجود دارد، گفت: احداث سراسری این شبکه سیگنال رسانی که بهره برداری جز صداوسیما ندارد، یک پروژه ملی محسوب می شود که در راستای ارتقای شاخص های پدافند غیرعامل در کشور ساخته شده است.
این مقام مسوول همچنین با بیان این که استفاده از این شبکه سراسری در کشور به دلیل احداث فیبرهای نوری تا دکل های استانی برای پلتفرم های تصویری دیگر جز در صداوسیما قابلیت ندارد، گفت: البته با احداث این شبکه این احتمال وجود دارد که با تصمیم مراکز بالادستی و مسوول کشور، با کمترین هزینه شبکه موازی صداوسیما و به اصطلاح صداوسیما دو حتی فقط در مراکز استان ها ایجاد شود.
 

​​