فناوری اطلاعات

جهرمی: دسترسی به اطلاعات ماهواره ای آزاد شده است/ اقتصاد صدا و سیما در حوزه محتوا هزینه شود نه ماهواره

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای فعالیت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه هوا و فضا باید اطلاعات را آزاد می‌کردیم که این کار انجام شده و نگاه انحصارآلودی در این زمینه وجود ندارد.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، محمدجواد جهرمی، در نشست خبری به منظور تشریح دستاوردهای بخش فضایی کشور در پژوهشگاه فضایی ایران در پاسخ به سوال ایستنا مبنی بر رفع نگاه امنیتی و حاکمیتی از فضا برای ورود سرمایه خصوصی به این بخش افزود: قبلا ارسال ماهواره موضوعی حاکمیتی دیده می شد که این بخش را آزادسازی کردیم.
او گفت: سازمان فضایی ایران پیشنهاد خروج این حوزه را از بخش حاکمیتی داد و بر همین اساس به منظور تضمین فعالیت های علاقه مندان، پیشنهاد راه اندازی ماهواره با مشارکت بخش خصوصی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و با مجوز و پروانه این سازمان ارایه شد.
جهرمی افزود: ما در وزارت ارتباطات و سازنان فضایی باید نقطه مداری را در اختیار آنها قرار دهیم و  کنسرسیوم‌های خصوصی ماموریت ارسال ماهواره به مدار را به عهده می‌گیرند.
به گفته وزیر ارتباطات، هدف از این اقدام، راه اندازی ماهواره مستقل مخابراتی است و اقتصاد این بخش باید سودآور باشد. ما روی داده ماهواره‌ای کار می‌کنیم که سرمایه‌گذاری روی آن مقرون به صرفه و‌ سودآور است.
او با اشاره به اینکه صدا و سیما هم باید از همین مسیر سرویس خود را بگیرد، در مورد پیگیری سازمان صدا و سیما برای خرید ماهواره ملی برای پخش تصاویر تلویزیونی گفت: این موضوع را از طریق شورای عالی فضایی پیگیری می کنیم چرا که معتقدیم اقتصاد صدا و سیما باید در حوزه محتوا هزینه شود اما هم اکنون این سازمان پیگیر داشتن ماهواره خود در فضا است. 
به گفته جهرمی، سازمان صدا و سیما یک ظرفیت ماهواره ای تعیین شده می خواهد و راهی که پیش گرفته است این است که خودش به تنهایی این موضوع را پیش ببرد. به همین دلیل ما این موضوع را در شورای عالی فضایی پیگیری می کنیم.
 

​​