فناوری اطلاعات

ارائه جزئیات جدید از ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" توسط وزیر ارتباطات

منبع: تسنیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان "کار ما روی تست و انتقال ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" به اتمام رسیده است"، گفت: صنعت دفاعی به‌زودی خبرهای خوشی خواهند داد.
 
این روزها که خبر آماده‌سازی دو ماهواره ایرانی "دوستی" و "پیام" برای استقرار در مدار در آستانه دهه فجر به گوش می‌رسد و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سعی کرد با ترتیب دادن سلسله بازدید‌های مسئولان رده‌بالای اجرایی کشور از دستاوردهای ماهواره‌ای کشور، توسعه کاربردهای این بخش را یادآور شود، اکنون این سؤال مطرح است که «ماهواره‌های مذکور در چه وضعیتی قرار دارند؟».
 
محمد جواد آذری جهرمی؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار علمی تسنیم اظهار کرد: کار ما روی تست و انتقال ماهواره‌ها به اتمام رسیده است و سایر مراحل با مسئولیت وزارت دفاع در حال پیگیری و تصمیم‌گیری نهایی با آن مجموعه است که اطلاع‌رسانی خواهند کرد.
 
وزیر ارتباطات درباره نقطه مداری درنظر گرفته‌شده برای این دو ماهواره گفت: ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" لئو هستند و از این جهت نقطه مداری ندارند؛ ارتفاع ماهواره پیام 500کیلومتری و ماهواره دوستی 250کیلومتری از زمین است.
 
یکی از تقسیم‌بندی‌های انواع مدار، براساس ارتفاع است؛ به مدارهای کم‌ارتفاع "لئو" گفته می‌شود و طبق تعریف سازمان فضایی اروپا، از بالای اتمسفر زمین (حدود 160کیلومتری) تا ارتفاع دو هزار کیلومتری از سطح زمین را پوشش می‌دهند.
 
جزئیاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های "پیام" و "دوستی"/پرتابگرهای داخلی آب پاکی روی دست تحریم‌ها
 
آذری جهرمی با بیان اینکه ماهواره‌های "پیام" و "دوستی" به‌ترتیب 2.5 سال و 2.5 ماه در مدار می‌مانند، ابراز کرد: رزولوشن تصاویر ماهواره پیام با دقت 40 متر و ماهواره دوستی 10 متر است.
 
وی ادامه داد: عکس‌های ماهواره سنجشی پیام متناسب با نیاز کشور برای مدیریت منابع آب و پایش سطوح زیرکشت کشاورزی است و عملاً نخستین ماهواره عملیاتی و کاربردی ایران است.
 
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: تصاویر ارسالی ماهواره سنجشی دوستی هم برای پایش آفات کشاورزی و آمایش سرزمینی مفید خواهد بود.
 
آذری جهرمی همچنین با اشاره به گزارش تسنیم با عنوان «جزئیاتی از ساختار و مأموریت ماهواره‌های پیام و دوستی» که در آن گفته شده بود ماهواره پیام حدوداً دو سال گذشته آماده و رونمایی شد، متذکر شد: آنچه دو سال گذشته رونمایی شد مدل مهندسی ماهواره پیام بود که مدل پروازی آن، یک ماه است که آماده شده است.
 
وی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه مراحل ساخت دو ماهواره دوستی و پیام با اهداف علمی صلح‌آمیز برای کمک به مسئولان کشور در مقابله با چالش‌های زیست‌محیطی مانند خشکسالی و کم‌آبی صورت گرفته است، اذعان کرد: اگرچه فناوری ساخت این دو ماهواره بومی اما با رعایت قوانین و استانداردهای بین‌المللی است؛ امیدواریم بتوانیم با این کار به سایر کشورها به‌خصوص منطقه هم کمک کنیم و روابطمان در حوزه صلح‌آمیز گسترش دهیم.
 
وزیر ارتباطات بار دیگر درباره اینکه "تا چه‌زمانی باید منتظر ارسال این دو ماهواره به مدار باشیم"، گفت: به‌زودی خبرهای خوشی از این موضوع منتشر خواهد شد.
 
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان در آمریکا مدعی شد که روز سه‌شنبه به تصاویری ماهواره‌ای دست یافته است که نشان می‌دهد ایران در حال آماده‌سازی پرتاب ماهواره به فضاست؛ این تصاویر ماهواره‌ای که همگی در هفته جاری گرفته شده، به‌گفته سی‌ان‌ان، «فعالیت در مرکز فضایی امام خمینی» ایران واقع در حوالی سمنان را نشان می‌دهد.
 
همچنین با توجه به ارتفاع مداری گفته‌شده برای این دو ماهواره، پیش‌بینی می‌شود که پرتاب ماهواره‌های مذکور توسط ماهواره‌برهای "سیمرغ" و "سفیر" که پیش از این هم سابقه پرتاب موفق داشته‌اند، انجام گیرد.

​​