فناوری اطلاعات

ترویج کاربردهای فضایی در دستور کار قرار گرفت

منبع: مهر
وزیر ارتباطات به انتقاداتی که به حوزه پژوهش فضایی وارد شده است پاسخ داد و گفت: ترویج کاربردهای فضایی در دستور کار قرار دارد و نباید فناوری ماهواره را با دوچرخه مقایسه کرد.
 
محمدجواد آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر به انتقاد برخی کاربران به عملکرد حوزه پژوهش فضایی و دلایل لزوم پرداختن کشور به فناوری فضایی، پاسخ گفت.
 
وزیر ارتباطات در پاسخ به اظهارات صادق زیباکلام استاد دانشگاه و فعال سیاسی که گفته است «ای کاش به جای صنایع هسته ای و ماهواره و موشک ، ایران می توانست یک دوچرخه بسازد که با ترکیه و هند رقابت کند»، گفت: فناوری هسته ای و موشکی متولیان دیگری دارد، اما اگر مایل هستید از نزدیک دستاوردهای پژوهشگران در پژوهشگاه فضایی و تاثیر آن را بر زندگی مردم ببینید و از آینده روشن ایران آگاه شوید تا دیگر برای نقد سیاست خارجی، فناوری ماهواره را با دوچرخه قیاس نکنید.
 
جهرمی درخصوص انتقاد کاربری که گفته است «حتی پوشک استاندارد هم به عنوان یک نیاز اساسی نمی توانیم تولید کنیم و بودجه کشور صرف فناوری ماهواره می شود»، تاکید کرد: دانش ساخت ماهواره در ایران مطابق استانداردهای جهانی است، هرچند با تحریم مواجه بوده ایم، برای فرزندم از پوشک ایرانی استفاده می کنیم که غیراستاندارد نیست و اگرچه رشد قیمت داشته است. البته خیلی از کشورها برای نیازهای اساسی خود نیز واردات انجام می دهند و این عیب نیست.
 
وی در انتقاد به اینکه تاثیر تحقیقات فضایی بر زندگی ملموس نیست، گفت: این اشکال وارد است و تاکنون کاربردی از صنعت فضایی برای زندگی مردم به صورت فراگیر وجود نداشته است. در یکسال اخیر، توسعه زیادی در این حوزه انجام شده که قطعا اثر شگرفی بر برخی مشاغل مثل کشاورزی و یا حفظ سرمایه های ملی مانند جنگل ها خواهد داشت.
 
جهرمی افزود: ترویج کاربردهای فناوری فضایی در دستور کار است.

​​