فناوری اطلاعات

ورود «بلاک چین» به معاملات برون مرزی پاکستان

منبع: ایران آنلاین
اولین سرویس انتقال وجه برون مرزی با فناوری «بلاک چین» در پاکستان راه‌اندازی شد.
 
اوایل هفته جاری، بانک «تلنور» با مشارکت شرکت مالزیایی «والیو»، خدمات انتقال وجه برون مرزی مبتنی بر بلاک چین را در پاکستان راه‌اندازی کردند.
خدمات این سرویس مبتنی بر بلاک چین توسط پلتفرم پرداخت آنلاین مالی Alipay توسعه پیدا کرده و در حال حاضر خدمات مالی میان مالزی و پاکستان را پشتیبانی می‌کند. انتظار می‌رود این خدمات امنیت و سرعت انتقال پول میان کاربران این دو کشور را دو چندان کند.
به‌گفته بسیاری از کارشناسان این سرویس انتقال مالی جدید هزینه‌های واسطه‌ای را تقلیل داده و به شیوه‌ای ارزان‌تر می‌توان منابع مالی را درکوتاه‌ترین زمان جابه‌جا کرد. کاربران در این شیوه همچنین قادر به ردیابی نقل و انتقالات مالی در هر مرحله خواهند بود.
طارق باجو، رئیس بانک مرکزی پاکستان اعلام کرده است راه‌اندازی این سرویس و افزایش امنیت انتقال پول به‌طور قابل توجهی به رشد اقتصادی کشور کمک می‌کند. به گفته بانک مرکزی پاکستان، سالانه یک میلیارد دلار میان پاکستانی‌های مقیم مالزی و 20 میلیارد دلار به‌وسیله پاکستانی تبارها در سراسر جهان جابه‌جا می‌شود. با جایگزینی این سرویس به جای نقل و انتقال‌های مالی سنتی، هزینه‌های واسطه کاهش پیدا کرده و کاربران می‌توانند در هر نقطه از جهان حساب مالی خود را پیگیری کنند.
پاکستان تنها کشور آسیایی نیست که خدمات انتقال وجه مبتنی بر بلاک چین را در برخی از بانک‌ها و مؤسسه‌های مالی‌اش راه‌اندازی کرده است. اواسط سال گذشته شاهد بودیم این سرویس جدید میان هنگ کنگ و فیلیپین نیز راه‌اندازی شد. همچنین بانک مرکزی کویت اولین خدمات انتقال وجه برون مرزی مبتنی بر بلاک چین را در مؤسسات مالی این کشور راه‌اندازی کرد.
 

​​