رگولاتوری

رگولاتوری: آغاز فعالیت اپراتورهای خصوصی پست هنوز تاریخ دقیقی ندارد

منبع: پیوست
نزدیک به یکسال از ارائه پروانه به اپراتورهای خصوصی پست می‌گذرد ولی آنطور که مدیر کل دفتر نظارت بر خدمات پستی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌گوید هنوز تاریخ دقیق فعالیت رسمی این اپراتورها مشخص نیست. شهرام حی‌شاد به پیوست اعلام می‌گند که پس از تعیین و تنظیم نرخ خدمات و SLA شروع فعالیت اپراتورهای خصوصی پست مشخص خواهد شد.
 
شهرام حی‌شاد، دلیل تاخیر فعالیت اپراتورهای پستی پس از ۱۱ ماه  گفت: «براساس موافقت‌نامه‌ای که این دو اپراتور در زمان شرکت در مزایده امضا کردند، می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. اما شروع فعالیت‌های آنها مستلزم آماده‌سازی زیرساخت‌هایی است.» او ادامه داد: «تاکنون این دو اپراتور پستی در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای شروع به کار خود بود‌ه‌اند. در کنار آن بحث SLA خدمات (ضمانت‌نامه کیفیت خدمات) و تعیین نرخ خدمات نیز مطرح بود.» براساس اظهارت او همین شرایط نیز شروع رسمی فعالیت این اپراتورها را با تاخیر همراه کرده است. 
حی‌شاد با اشاره به اینکه اپراتورهای پستی باید در زمان خدمت‌رسانی به مردم نرخ مصوب داشته باشند، بیان کرد: «ما باید نرخ مصوب را به آنها ابلاغ کنیم. این اپراتورها همچنین باید SLA خدمات را داشته باشند تا براساس آن در قبال خدمتی که به مردم ارائه می‌دهند، هم به سازمان تنظیم مقررات و هم به مردم پاسخگو باشند.» به گفته او تنظیم نرخ خدمات و SAL در حال تدوین و در مراحل پایانی است و با نهایی شدن این مراحل فعالیت دو اپراتور پستی به صورت رسمی آغاز می‌شود.
 
اسفند ماه سال گذشته دو شرکت «ترن‌ پارت تیپاکس» و «کنسرسیوم مدنی پیشگامان بادپا» پروانه دو اپراتور پستی از سازمان تنظیم مقررات را دریافت کردند. ۱۱ ماه از اعطای پروانه به این اپراتورهای خصوصی می‌گذرد اما آنها هنوز اجازه فعالیت رسمی ندارند. چ طبق قانون، زمان لازم‌الاجرا شدن قراردادهای فعالیت اپراتورهای خصوصی شش ماه پس از زمان اعطای پروانه به آنهاست و اکنون این زمان هم به پایان رسیده است.
ابتدای آبان ماه حسین رضایی، مدیرعامل شرکت ترن پارت تیپاکس،( اولین اپراتور خصوصی پست) در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بود که زیرساخت‌ها و لیست خدمات خود را آماده کردند و منتظر هستند تا سازمان تنظیم مقررات آغاز رسمی فعالیت آنها را اعلام کند.
سیدمجتبی نصیری، معاون سابق امور پستی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز پیش‌تر در گفت‌وگو با پیوست تاکید کرد که فعالیت اپراتورها از ابتدا آذر امسال آغاز خواهد شد و تعیین چارچوب‌ها و شرایط قانونی در این حوزه را دلیل تاخیر در فعالیت این دو اپراتور پستی دانسته بود.

​​