فناوری اطلاعات

درخواست از رئیس مجلس برای پیگیر برگزاری جلسات کمیته فیلترینگ

 
 
۲ نماینده مجلس عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کمیته فیلترینگ) به صورت مکتوب از علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی درخواست کردند تا تشکیل نشدن جلسات این کمیته را پیگیری کند.
 
محمد کاظمی، نماینده مجلس و عضو کمیته فیلترینگ، در گفت‌وگو با پیوست ضمن اعلام این خبر با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری جلسات کمیته فیلترینگ یک‌بار هم برگزار نشده گفت: «از ابتدای مجلس دهم جلساتی در کمیته فیلترینگ برگزار شد و همیشه دادستان کل برای حضور ما در جلسات به صورت مکتوب دعوت نامه ارسال می‌کرد؛ اما در این روزها برای تشکیل جلسات این کمیته به ما اطلاعی داده نشده است.» او با اشاره به خبرهایی در مورد برگزاری جلسات کمیته به صورت آنلاین افزود:‌ «اگر جلسات آنلاین برگزار می‌شود چرا به ما در مورد زمان برگزاری جلسه اطلاعی داده نمی‌شود؟ ما تا کنون ابلاغیه یا اخطاریه برای مطلع شدن از جلسات دریافت نکردیم.»
 
کاظمی در واکنش به این ادعا که گفته می‌شود دو نماینده عضو در کمیته فیلترینگ برای حضور در جلسات آنلاین کمیته اقدام به دریافت نام کاربری و رمز عبور از دادستانی نکرده‌اند اعلام کرد:‌ «ما نباید برای دریافت نام کاربری و رمز عبود به دادستانی مراجعه کنیم. دادستانی وظیفه دارد ما را به عنوان عضو دعوت کند. تمام این موارد بهانه است و جلسات تشکیل نشده است یا اگر جلسه تشکیل داده شده است به ما اطلاعی ندادند.»
 
کاظمی تاکید می‌کند که  او به همراه رمضانعلی سبحانی‌فر، دیگر عضو ناظر مجلس در کمیته فیلترینگ اعتراض خود نسبت به برگزار نشدن غیرقانونی جلسات این کمیته را به صورت مکتوب به علی لاریجانی، رییس مجلس اطلاع داده و خواستار پیگیری این ماجرا شده‌اند
 
پیشتر امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز  اعلام کرده بود که جلسات کمیته فیلترینگ از ابتدای سال به صورت فیزیکی برگزار نشده و به جای آن جلسات بررسی‌ پرونده‌ها و شکایات به صورت آنلاین و با حضور حداقلی اعضای کمیته برگزار می‌شود. او همچنین تاکید کرده بود که دو نماینده عضو مجلس که در این کمیته حضور دارند نیر نام کاربری و رمز عبور خود را از دادستانی برای شرکت در جلسات آنلاین کمیته دریافت نکردند.
 
در واکنش به این اظهارت نیز رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده دیگر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز گفته بود برگزاری جلسات به صورت آنلاین خلاف قانون است.

​​