فناوری اطلاعات

ایران با صعود دو پله‌ای در جمع نوآوران جهان قرار گرفت

منبع: ایسنا
بر اساس گزارش شاخص نوآوری بلومبرگ در سال ۲۰۱۹، ایران با صعود دو پله‌ای در رتبه ۴۷ نوآورترین کشورهای جهان قرار گرفت.
شاخص نوآوری بلومبرگ در هفتمین سال، رتبه‌بندی خود از اقتصادهای نوآور دنیا را در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد و بر اساس آن ایران با دو پله صعود نسبت به سال گذشته در رتبه ۴۷ اقتصادهای نوآور دنیا قرار گرفت. این رتبه‌بندی با در نظر گرفتن مجموع ۸۱/ ۵۲ امتیاز ایران انجام شده است که ایران را در جایگاهی بالاتر از کشورهایی چون آرژانتین، هند، قطر، عربستان، مکزیک، قبرس و صربستان قرار داد.
در رتبه‌بندی نوآورترین کشورهای جهان توسط بلومبرگ هفت شاخص اصلی مورد بررسی قرار گرفته است. در این رتبه‌بندی به هر کشور با توجه به این شاخص‌ها امتیازی از صفر تا ۱۰۰ ارائه می‌شود.
«شدت تحقیق و توسعه»، «ارزش افزوده حاصل از بخش تولید»، «بهره‌وری»، «شدت بهره‌گیری فناوری‌های پیشرفته»، «کارآیی آموزش عالی»، «تمرکز پژوهشگران» و فعالیت‌های مربوط به «ثبت پتنت و حق اختراع» از جمله شاخص‌هاست که بر اساس آنها بررسی صورت می‌گیرد.
رتبه ایران در شاخص‌های «تحقیق و توسعه: ۶۰»، «ارزش افزوده بر تولید: ۴۸»، «بهره‌وری: ۴۸»، «فناوری پیشرفته: ۴۰»، «کارآیی آموزش عالی: ۲۳» و در شاخص «تمرکز بر تحقیقات: ۵۳» و «حق ثبت اختراع: ۱۳» عنوان شده است.
کره جنوبی که ۶ سال متوالی جایگاه نخست شاخص نوآوری بلومبرگ را از آن خود کرده است، در حوزه پتنت با کسب رتبه ۲۰ از نظر این شاخص ۷ پله پایین‌تر از ایران قرار دارد. همچنین آمریکا که جایگاه ۵ جهان را از نظر شاخص کلی به دست آورده است، در رتبه کارآیی آموزش عالی با کسب جایگاه ۴۳، ۲۰ پله پایین‌تر از ایران جای گرفته است.
 

​​