فناوری اطلاعات

ادعای حجم تراکنش روزانه ۱۰ میلیون دلاری بیت کوین در ایران

منبع: ایرنا
یک کارشناس بانکی خبر داد در ایران روزانه ۱۰ میلیون دلار تراکنش مالی به‌وسیله بیت کوین‌ها انجام می‌شود.
 
هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با موضوع انقلاب بلاک چین برگزار شد. هرچند بسیاری از نظریه‌پردازان با استفاده واژه «انقلاب» برای این فناوری مشکل دارند، اما با این حال معتقدند که این فناوری واجد تحولات زیادی در بخش‌های مختلف اقتصادی خواهد بود.
 
محمدرضا غفوری، کارشناس بانکی در این رابطه گفت: انقلاب بلاک چین قرار است یک تحول و تغییر رویکرد در نظام بانکی باشد. با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد شکل‌گیری شبکه‌ها و روابط بین‌بانکی هستیم، گسترش این شکل از بانکداری باعث تحولاتی شده که از اساس و پایه، شکل بسته یا سنتی بانکداری را تغییر خواهد داد. این تغییرات مکانیسم‌های اعتباری و اعتبارسنجی سنتی را هم دربر خواهد گرفت.
 
خداحافظی با بانکداری سنتی
وی افزود: این بدین معنی است که ما در آینده نزدیک بانک و ساختار و کارکرد بانکی خواهیم داشت، اما نسل بانک‌ها در این سیستم کاملاً عوض خواهد شد. درواقع ما آخرین نسل بانکداری سنتی خواهیم بود و در آینده با توجه به بحث ارزهای دیجیتال و توسعه‌ای که در حوزه بلاک چین صورت خواهد گرفت، شکل‌های پرداخت و مناسبات اعتباری تغییر خواهد کرد و حتی مبنای بسیاری از تحولات اقتصادی هم از این سمت خواهد بود.
 
غفوری با بیان اینکه در این زمینه مهم‌ترین مسئله بحث رگولاتوری است که وظیفه آن بر عهده بانک‌های مرکزی خواهد بود، اضافه کرد: این نهاد می‌تواند در اصلاح و بهبود این شبکه تأثیرگذار باشد. امیدواریم در قالب رگولاتوری از سوی بانک مرکزی شاهد تمهیدات متناسبی باشیم تا فضای کسب‌وکار به سطح قابل‌توجهی برسد.
 
وی درباره استفاده از فناوری بلاک چین در غلبه بر تحریم‌های اقتصادی گفت: طبیعتاً یکی از ظرفیت‌هایی که این فناوری‌ها می‌توانند ایجاد کنند، عدم وابستگی است که ممکن است در شرایط متفاوتی ایجاد شود. ارزهای دیجیتال می‌توانند نیازهای ارزی کشور را تأمین کنند. بازار بیت کوین در کشور شاید به‌ظاهر کوچک باشد، اما گردش‌ها و تأمین مالی در این حوزه چیز دیگری را نشان می‌دهد.
 
غفوری خبر داد: تراکنش‌های مالی در حوزه بیت کوین‌ها که به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد، رقم بسیار زیادی است، به‌طوری که از رقم ۱۰ میلیون دلار سخن گفته می‌شود. این نشان‌دهنده اهمیت و گسترش این حوزه در ایران است که می‌تواند گشایش‌های فراوانی در حوزه تبادلات تجاری ایجاد کند.
 
خیال کاربران ارزهای دیجیتال راحت است
این کارشناس بانکی همچنین گفت: یکی از موضوعاتی که به‌عنوان مزیت ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود، اطمینان خاطری است که در حوزه‌های اعتباری به وجود می‌آید. درواقع افراد از نقل و انتقال و تراکنش‌های خود در این بستر اطمینان خاطر دارند. حال ممکن است در یک وب‌سایت کلاه‌برداری‌هایی صورت گرفته باشد، اما چیزی که بازارهای جهانی نشان می‌دهد این است که تراکنش‌های بیت کوین بسیار ایمن هستند.
 
غفوری در این زمینه یادآوری کرد: با این حال باید اشاره کرد یکی از نگرانی‌های رگولاتوری بانک مرکزی در همین رابطه است که ضرورت آسانی انجام و اطمینان‌بخشی در این زمینه را بالا ببرد. از این نظر یکی از وظایف تعریف‌شده کمیته مشترکی که بین وزارت ارتباطات، مخابرات و بانک مرکزی ایجاد شده، ایجاد همین اطمینان خاطرها است.

​​