فناوری اطلاعات

اعضای شبکه هرمی «ورد واید انرژی» توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند

منبع: تابناک
تعداد ۱۹ نفر از سرشبکه‌ها، افراد شاخص و تأثیرگذار شبکه هرمی «ورد واید انرژی» توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دستگیر شدند.
 
وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) پیرامون نحوه فعالیت و عناصر کلیدی دسیسه هرمی و کلاهبردارانه جدید تحت عنوان «ورد واید انرژی»، تعداد ۱۹ نفر از سرشبکه‌ها، افراد شاخص و تأثیرگذار این شبکه هرمی، در استان‌های فارس، گلستان و سمنان دستگیر و تحویل دستگاه قضایی شدند.
 
مبحث سبک زندگی، راه‌های سریع کسب درآمد، سخنان انگیزشی درخصوص ثروت، موفقیت، ذهنیت و استفاده از ادبیات احساسی بجای استدلالی، از رایج‌ترین و کارآمدترین روش‌های جذب این شرکت‌ هرمی می‌باشد.
 
این افراد با استفاده از روش‌های فریبکارانه‌، اقدام به راه‌اندازی چندین هرم و زنجیره انسانی نموده و ضمن جذب سرمایه افراد و کلاهبرداری، مبالغ قابل توجهی ارز از کشور خارج نموده‌اند.
 
با عنایت به شکل‌گیری موج جدیدی از دسیسه‌های هرمی که با پوشش‌های مختلف، به ویژه با ادعای سرمایه‌گذاری در بورس‌های بین‌المللی، اقدام به جذب سرمایه و تشکیل زنجیره انسانی می‌نمایند، شایسته است پیش از سرمایه‌گذاری در طرح‌هایی از این قبیل، اطلاعات لازم را کسب نموده و در صورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را به شماره ۱۱۳ منعکس نمائید.
 
ستاد خبری وزارت اطلاعات با شماره ۱۱۳ آماده دریافت هرگونه گزارش پیرامون فعالیت این دسیسه هرمی و موارد مشابه می‌باشد. بدیهی است اقدامات سایر سرشبکه‌ها و اعضای فعال هرمی نیز تحت اشراف اطلاعاتی می‌باشد و در صورت ادامه فعالیت غیرقانونی، با آنها نیز برخورد قاطع خواهد شد.
گفته می‌شود سران باند ورد واید انرژی ایده و هدف اصلی خود را با پروژه‌ای دیگر به‌نام E2C ، به بستر ارزهای دیجیتال منتقل کرده و قصد انجام کلاهبرداری دیگر با ابزار جدیدی را دارد که قبلا در مورد آن هشدار داده بودیم.
 
به طور کلی روش اصلی تمام کلاهبرداری‌های مربوط به سرمایه‌گذاری، طرح‌هایی موسوم به هرمی و پانزی هستند که با شکل‌های گوناگون اما بر یک اساس پیاده‌سازی می‌شوند.
 
فضای نوپای ارزهای دیجیتال نسبت به روش‌های سنتی بستری گسترده‌تر برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم می‌کند زیرا فعالیت‌ها به صورت اینترنتی و با توکن‌های دیجیتال که رهگیری آن‌ها مشکل است، صورت می‌گیرند. ماینینگ یا استخراج ابری ارزهای دیجیتال، صرافی‌های غیرمعتبر، ICOها یا پیش‌فروش‌های توکن راه‌های دیگری هستند که کلاهبرداران برای خالی کردن جیب افراد ناآگاه از آن‌ها استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح‌های پانزی و روش‌های کلاهبرداری می‌توانید به بخش امنیت وب‌سایت ارزدیجیتال مراجعه فرمایید.
 

​​