باندپهن

باMWC19: نخستین عمل جراحی مبتنی بر 5G انجام شد!

 

5g-surgery.png

نخستین عمل جراحی با اتصال به شبکه مخابراتی 5G بین مرکز تجاری-نمایشگاهی بیمارستان لوبرگات و بیمارستان مرکزی بارسلونا برگزار شد و این پروژه مهم را یکی از صاحبنام‌ترین پزشکان متخصص به انجام رساند.

به گزارش خبرنگار اعزامی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) طی این عمل جراحی دکتر «آنتونیو دلاسی» رئیس بخش جراحی گوارش بیمارستان مرکزی بارسلونا به صورت ویدیویی نشان داد شبکه مخابراتی 5G چگونه می‌تواند نسل آتی خدمات درمانی متحول کند و البته، چه مشکلاتی در این زمینه موجود است.

این عمل جراحی بر پایه سیستم ارتباط لحظه به لحظه شکل گرفت و با انتشار تصاویر آن روی نمایشگر بزرگ، دیگر کارشناسان حوزه درمان و ارتباطات در جریان جزییات آن قرار گرفتند.

کارشناسان در این عمل جراحی از سیستم ارتباطی شرکت مخابراتی ودافون استفاده کردند تا به شبکه 5G شوند و البته در این پروژه پورتال آموزش آنلاین جراحی‌های پیشرفته اسپانیا (AIS)، بیمارستان مرکزی بارسلونا، مرکز توسعه شبکه 5G بارسلونا و مرکز توسعه سرمایه موبایلی نیز حضور داشتند. عمل جراحی مذکور با رضایت کامل بیمار انجام شد و پزشکان در پایان آن اعلام کردند تمام اهداف پزشکی و درمانی خود را طی این حراحی محقق ساختند.

دکتر دلاسی توضیح داد این نخستین بار در جهان بود که مبتنی بر شبکه مخابراتی 5G عمل جراحی صورت گرفت تا یکی از بزرگترین رویاهای بشر محقق شود. او طی سخرانی خود در کنگره جهانی تلفن همراه (MWC 2019) پیشرفت‌های بیشتر در این زمینه را نیز به نمایش گذاشت و نشان داد در آینده نزدیک جراحی‌های پزشکی مبتنی بر این شبکه مخابراتی چگونه انجام خواهد شد.

«جولیا ولاسکو» مدیر شعبه اسپانیایی ودافون نیز پیش از انجام عمل جراحی مذکور گفت: «فناوری 5G پایین‌ترین سطح تاخیر برای دسترسی به شبکه را فراهم می‌کند و بالاترین سرعت برای انتشار تصاویر ویدیویی را ارایه می‌دهد. این شبکه می‌تواند حوزه خدمات پزشکی و درمانی را متحول کند».

 


​​