باندپهن

باMWC19: کدام طیف باند مخابراتی برای توسعه 5G بهتر است؟

3f5c10c196b2165b6bed2e467a88654c.jpg

 

کارشناسان حاضر در کنگره جهانی تلفن همراه (MWC 2019)‌ با این مسئله موافقت کردند که باند مخابراتی mmWave برای توسعه شبکه‌های 5G آتی ضروری است و البته تخصیص این باند به نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) «بنگت نرداِستورم» مدیرعامل شرکت مشاور «نورث‌استریم» طی شست پرچالش و بحث برانگیزی که در حاشیه کنگره جهانی تلفن همراه برگزار شده بود توضیح داد اگر استقرار شبکه 5G با باند مخابراتی فرکانس بالا توجیه اقتصادی نداشته باشد، می‌توان نتیجه گیر کرد این شبکه تحت دیگر باندهای مخابراتی اقتصادی و سودده است.

«کاری کوپاماکی» مدیر توسعه فناوری و استراتژی شرکت مخابراتی «تی-موبایل» نیز توضیح داد شبکه 5G می‌بایست در تمامی فرکانس‌های باند مخابراتی مستقر شود، زیرا این فناوری ویژگی‌های مختلفی را شامل می‌شود و قرار است به اشکال مختلف از شبکه 5G پشتبیانی شود.

به عنوان مثال، باند مخابراتی فرکانس پایین توان پوشش‌دهی بهتری دارند و این در حالی است که باند mmWave می‌تواند از شبکه های 5G در نقاط پرترافیک مانند شهرهای بزرگ و پرتراکم پشتیبانی کند.

«تیاگو رودریگز» مدیرعامل «اتحایده باند پهن بی‌سیم» (WBA) نیز در این خصوص گفت طیف‌های مخابراتی بدون مجز نقش مهمی را در زمینه توسعه فناوری 5G بازی می‌کنند و می‌بایست توجه بیشتری به آنها شود.

 


​​