تلفن همراه

باMWC19: هوش مصنوعی شبکه 5G را خودکار می‌کند

«کارسی والتاری» مدیر توسعه مخابراتی اپراتور «الیزا» در حاشیه یکی از نشست‌های برگزار شده در کنگره جهانی تلفن همراه اعلام کرد هوش مصنوعی «توانایی بالقوه‌» و قابلیت‌های فراوانی را برای خودکارسازی شبکه‌های مخابراتی ارایه می‌دهد و این امکان را فراهم می‌کند تا با افزایش کیفیت، میزان رضایتمندی مشترکان هم ارتقا یابد.

housh masnooee.jpg

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) این اتفاق به معنی این است که اپراتورهای موبایلی با کمک گرفتن از فناوری هوش مصنوعی بتوانند خدمات گسترده‌تر و بهتری به مشترکان خود ارایه دهند و در عوض در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

خانم والتری توضیح داد اپراتور موبایلی «الیزا» که در کشور فنلاند فعالیت می‌کند و همچنین یک شعبه از آن به مشترکان کشور استونی خدمات می‌دهد، از فناوری هوش مصنوعی برای پیش‌بینی نقص‌ها و اختلالات شبکه استفاده می‌کند و پیش از وقوع این اتفاق جلوی آنها را می‌گیرد. این فناوری همچنین برای برنامه‌ریزی‌های مخصوص شبکه هم به کار گرفته می‌شود.

در آینده نزدیک هوش مصنوعی به عنوان ابزار بهینه‌سازی پویا در شبکه‌های مخابراتی 5G مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدیر توسعه مخابراتی اپراتور «الیزا» پیش‌بینی کرده است که با روی کار آمدن نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی، دیگر اپراتورهای جهان علاقمند به استفاده از هوش مصنوعی خواهند شد.

با روی کار آمدن شبکه 5G انعطاف بیشتری در عرصه مخابراتی فراهم می‌شود و به عنوان مثال بررسی مقطعی شبکه این امکان را فراهم می‌کند تا عملکرد مناسب آن برای پشتیبانی از سرویس‌های خاص یا امکان ارایه خدمات با حداقل تاخیر بررسی شود. شبکه مخابراتی 5G به کمک فناوری هوش مصنوعی می‌تواند وارد عرصه‌های جدید از جمله حوزه اینترنت اشیا شود.

 


​​