فناوری اطلاعات

پرتاب نخستین مجموعه ماهواره‌های شرکت "وان وب" باهدف ارائه اینترنت پهن باند جهانی

منبع: ترند
نخستین مجموعه ماهواره‌ های شرکت “وان وب” شامل شش دستگاه با هدف ایمن کردن فرکانس‌های موردنیاز برای رله ارتباطات اینترنتی شبکه آینده “وان وب”با یک موشک سایوز روسی روز چهارشنبه  چهارشنبه هشتم اسفندماه ۱۳۹۷ از گینه فرانسه راهی فضا شد.
 
در صورت موفقیت ماموریت این شش ماهواره، “وان وب” از اواخر سال شروع به استقرار باقی ماهواره‌های این مجموعه بزرگ (ماهانه ۳۶ ماهواره) خواهد کرد؛ برای پوشش جهانی اینترنت در قالب این پروژه، ۶۴۸ ماهواره باید در مدار زمین قرار گیرد اما رقم نهایی حدود ۲۰۰۰ ماهواره است.
 
هزینه هر ماهواره‌ که شرکت ایرباس برای “OneWeb” می‌سازد حدود یک میلیون دلار است. با افزودن هزینه زیرساخت‌های لازم در زمین برای راه‌اندازی این شبکه، کل هزینه پروژه بیش از سه میلیارد دلار خواهد بود.
 
نزدیکی این مجموعه به زمین (استقرار در ارتفاع پایین‌تر ۱۲۰۰ کیلومتر)، حجم بالای انتقال داده‌های آن – بیش از یک ترابیت در ثانیه – و پوشش جهانی نویدبخش دگرگونی دسترسی به اینترنت برای کسانی است که هم‌اکنون از خدمات ناچیز برخوردارند یا از آن محرومند.
 
این نگاهی است که شرکای “وان وب” ازجمله شرکت تراشه سازی کوالکام، گروه ویرجین، کوکاکولا، شرکت متخصص ارتباطات ماهواره‌ای هیوز، و اپراتور مخابراتی سافت بانک ژاپن در آن شریکند.
 
به گفته آدریان استکل مدیر شرکت “وان وب”: برای شروع تمرکز ما ⁣بر برقراری ارتباط مدارس، قایق‌ها و کشتی‌ها، هواپیماها و بخش هایی از سواحل است که امکان دسترسی به اینترنت از طریق فیبرنوری برای آنها ممکن یا مقرون به‌ صرفه نیست.
 
“وان وب” که هدف خیلی بزرگتر Greg Wyler کارآفرین آمریکایی حوزه ارتباطاتو موسس این شرکت است؛ وی پیش از این نیز مجموعه O3b که مختصر شده عبارت Other three Billion (سه میلیارد نفر بعدی) است را با هدف برقراری دسترسی اینترنت برای نیمی از جمعیت دنیا راه اندازی کرده بود.
 
در حال حاضر در قالب پروژه O3b، بیش‌ از ۱۶ ماهواره در ارتفاع هشت‌هزار کیلومتری از سطح زمین، در حال چرخش به دور زمین‌اند. اما نگاه آقای وایلر در مورد پروژه OneWeb بلندپروازانه‌تر است. او قصد ایجاد یک شبکه بسیار متراکم‌تر از ماهواره‌هایی را دارد که در ارتفاع ۱۲۰۰ کیلومتری به دور زمین می‌چرخند.

​​