بازار سرمایه

باMWC19: امکان راه‌اندازی 5G روی همه طیف‌های مخابراتی

Screen-Shot-2018-05-25-at-7.18.59-AM.png

 

«کاری کوپاماکی» مدیر توسعه فناوری و استراتژی شبکه در شرکت «تی-موبایل» آمریکا طی صحبت‌های خود در کنگره جهانی تلفن همراه به محدودیت‌های طیف مخابراتی mmWave برای شبکه 5G اشاره کرد و توضیح داد شرکت‌های رقیب آنها از جمله AT&T و ورایزن سرمایه‌گذاری‌های گسترده انجام داده‌اند تا مبتنی بر امواج رادیویی بتوانند دسترسی مشترکان خود به خدمات 5G را فراهم کنند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) او طی سخنرانی خود در کنگره جهانی تلفن همراه گفت: «با توجه به طرز فکری که هم اکنون شرکت‌های مخابراتی در مورد mmWave دارند، بسیار ساده است که نتیجه‌گیری کنیم این فناوری تنها طیف مخابراتی برای توسعه 5G خواهد بود. با این وجود باید بگویم این تنها طیفی نیست که از طریق آن می‌توانیم شبکه 5G را توسعه دهیم. فناوری 5G در هر دامنه و طیف مخابراتی، از شبکه‌های با باند کم گرفته تا شبکه‌های باند میانی و mmWave می‌توانند راه‌اندازی شوند. باید گفت هیچ باند مخابراتی اختصاصی برای 5G وجود ندارد و این فناوری می‌تواند مبتنی بر فناوری‌های مختلف ارایه شود».

کوپاماکی اذعان کرد پهنای باند گسترده mmWave گزینه مناسب برای مناطق جغرافیایی محسوب می‌شود که ترافیک بالا دارند و برنامه‌های محلی با حجم زیاد از جمله سیستم‌های اتوماسیون کارخانه‌ای در آنها اجرا می‌شوند. با این وجود باید توجه داشت محدودیت‌های پوشش برای شبکه mmWave نیز وجود دارد و بر این اساس بهتر است در مناطقی که نیاز به پهنای باند بالا نیست، از دیگر طیف‌های مخابراتی استفاده کرد.

 


​​