فناوری

دستگاه جدید اپراتور «ان‌تی‌تی دوکومو» برای کمک به سالمندان ژاپنی

publication_photo_10582.jpg

 

شرکت مخابراتی «اِن‌تی‌تی دوکومو» که بزرگترین اپراتور موبایلی ژاپن محسوب می‌شود در نظر دارد آزمایش جدیدی را برا ییک دستگاه مانیتورینگ کنترل از راه دور به انجام برساند تا تمامی فعالیت‌های افراد کهنسال در مراکز درمانی تحت کنترل پزشکان باشد.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) این اپراتور موبایلی همکاری‌های گسترده‌ای را با شرکت «تلوس یو کِر» توسعه دهنده دستگاه‌های هوشمند غیرپوشیدنی آغاز کرده است تا از این طریق سیستم مانیتورینگ یاد شده را برای کهنسالان ژاپنی مورد استفاده قرار دهد. شرکت «دوکومو» نوامبر 2018 بخش قابل ملاحظه‌ای از سهام شرکت تلوس را خریداری کرد و از این پس به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های «شرکت سرمایه‌گذاری ان‌تی‌تی دوکومو» به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

در این طرح آزمایشی که قرار است آوریل سال جاری برگزار شود، دستگاه مذکور در مراکز درمانی ویژه که سالمندان در آنها به تنهایی زندگی می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه ویژه به فناوری رادار امواج مجهز شده است تا از این طریق تمامی شرایط و وضعیت ساکنان مجموعه را مانیتور کند و برای دستگاه یاد شده قابلیت بررسی لحظه به لحظه ضربان قلب، وضعیت تنفس، وضعیت خواب، میزان راه رفتن و ... در نظر گرفته شده است.

این دستگاه همچنین می‌تواند حوادث ناگهانی از جمله زمین خوردن کهنسالان را هم تشخیص دهد. تمامی داده‌های جمع‌آوری شده توسط دستگاه در هر لحظه به خانواده کهنسالان و کارمندان حوزه درمان ارسال می‌شود و این اتفاق از طریق اپلیکیشن نصب شده روی گوشی هوشمند صورت می‌گیرد.

بزرگترین اپراتور موبایلی ژاپن توضیح داد که در طرح جدید خود قصد دارد از این دستگاه به صورت گسترده در تمامی مراکز خدمات بهداشتی و درمانی ژاپن استفاده کند.

 


​​