بازار سرمایه

افزایش نگرانی‌های اروپا در مورد امنیت 5G

5G.jpg

 

اتحادیه اروپا می‌خواهد در مورد امنیت نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 5G اطمینان بیشتری حاصل کند و بر این اساس از تمامی اعضای خود درخواست کرده است هرچه سریع‌تر تجهیزات و زیرساخت‌های امنیتی خود را به‌روز کنند تا جلوی فعالیت هرگونه درب مخفیانه و راه گیر در این شبکه‌ها گرفته شود.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) سیاستمداران اروپایی نگران آن هستند تا امنیت شبکه‌های مخابراتی 5G آنها را با مشکل مواجه کند. زیرا این شبکه‌ها طی چند سال آینده بخش‌های اصلی زیرساخت‌های کشورها را تشکیل خواهند داد.

مقامات اروپایی اعلام کردند از آنجایی که شبکه مخابراتی 5G تا چند سال آینده به عنوان زیرساخت اصلی در بخش‌های حمل و نقل، انرژی، بانکداری، سلامت و سیستم‌های کنترل صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، این شبکه می‌تواند اطلاعات حساس را رد و بدل کند و هرگونه مشکل امنیتی در آن عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

«اندروس آنسیپ» مدیر کمیسیون بازاریابی دیجیتال اتحادیه اروپا در این خصوص گفت: «فناوری 5G تحولات بزرگی را در حوزه اجتماعی و اقتصادی ایجاد می‌کند و فرصت‌های بیشتری را پیش روی مردم و کسب و کارها قرار می‌دهد. با این وجود ما باید پیش از راه‌اندازی این شبکه مطمئن شویم امنیت کامل برای آن در نظر گرفته شده است. در آینده زدیک 5G به زیرساخت اصلی همه حوزه‌ها در اروپا تبدیل خواهد شد».

اروپا به صورت ویژه نگران آن است که آسیب‌پذیری‌های موجود در شبکه‌های مخابراتی 5G امکان هرگونه حمله سایبری را در آینده فراهم کند و آنها را با مشکلات عدیده روبرو کند.

 


​​