تلفن همراه

ایده دیوانه وار LG برای گوشی‌های 5G

شهر سخت افزار: بعد از تغییر سلایق و نگرش طراحان، طی یکی دو سال گذشته نمایشگر گوشی‌های هوشمند با تغییرات گسترده‌ای روبرو شدند و توانسته‌اند بسیاری از بخش‌های مهم را در داخل خود جای دهند. اما شاید عجیب‌ترین ایده برای نمایشگرهای مجتمع موبایل، متعلق به ال جی باشد که در حال حاضر در پی تحقق آن است.
 
ایجاد حفره، ایجاد بریدگی، جای دادن سنسور اثر انگشت و حتی ساخت اسپیکر مکالمه مجتمع با نمایشگر از جمله تغییراتی است که طی سالیان اخیر در حوزه نمایشگرهای موبایل به وجود آمده است. در واقع شرکت‌هایی مانند سامسونگ و ال جی که خود سازنده گوشی هوشمند هستند با توجه به نیاز بازار و دنیای طراحی موبایل به این فکر افتادند که بسیاری از بخش‌های موبایل را در این قسمت جای دهند. اما شاید موردی که تا به امروز کمتر به آن فکر کرده بودیم در آینده‌ای نزدیک وارد دنیای گوشی‌های هوشمند و نمایشگرهای آنها شود.
 
بنابر گزارش یکی از خبرگزاری‌های کره‌ای، شرکت ال جی قصد دارد نمایشگرهای موبایلی تولید کند که آنتن مورد نیاز برای ارتباط 5G در پشت نمایشگر تعبیه شده باشد و به این ترتیب دیگر نیازی به طراحی آن به صورت جداگانه و در داخل بدنه و یا برد مدار چاپی دستگاه نباشد.
 
اگرچه هنوز تولید گوشی‌های 5G به صورت انبوه صورت نمی‌گیرد ولی شرکت‌های تولید کننده گوشی هوشمند در این زمینه با چالش‌های بسیاری در حوزه طراحی روبرو هستند. در حال حاضر طراحان مدارات مخابراتی گوشی‌های هوشمند نیاز دارند با توجه به طیف فرکانسی متفاوت آنتن‌های 5G، بخشی مجزا را برای آن در داخل گوشی‌های هوشمند در نظر بگیرند و همین مورد باعث می‌شود در بحث طراحی، چالش‌های بسیاری ایجاد شده و در بسیاری موارد باعث افزایش حجم و ابعاد دستگاه گردد.
 
در این حالت ایده ال جی این است که از فضای پشت نمایشگر گوشی که در بالای مدار چاپی قرار می‌گیرد استفاده شده و به عبارتی، آنتنی مستقل را در این قسمت جای دهند. البته با توجه به اینکه شیشه و پلاستیک نمایشگرهای OLED که برای این منظور در جلوی آنتن قرار می‌گیرند، مانع الکترومغناطیسی برای آن ایجاد نمی‌کنند، در این حالت کیفیت دریافت و ارسال سیگنال‌های مخابراتی دستگاه نیز افزایش پیدا می‌کند.
 
ال جی در آخرین محصول معرفی شده خود یعنی LG V40 ThinQ از نمایشگری استفاده کرد که اسپیکر مکالمه درون آن مجتمع شده است. اگرچه هنوز ابعاد فنی و زمان عملی و تجاری ساختن این ایده مشخص نیست ولی باید بگوییم که چندان دور از ذهن نیست، محصول بعدی این شرکت که قرار است یک گوشی 5G عمومی‌تر باشد به فناوری جدیدی که در این مطلب در مورد آن با هم صحبت کردیم باشد!

​​