گجت

ایرپاور و امیدی که نا امید شد

انتخاب: به نظر می رسد تلاش های اپل برای ارائه ایرپاور به شکست منتهی شده و این شرکت موفق نشده انتظارات را برای فروش ایرپاور محقق کند.
 
شاید بتوان ماجرای عرضه ایرپاور را کسالت آورترین و البته طولانی ترین ماجرای شرکت اپل دانست. این محصول که در ماه سپتامبر سال 2017 همراه با ایرپاد و اپل پلاگین معرفی شده بود همچنان در حالت معلق و در انتظار رونمایی است.
 
قرار است ایرپاورها مشابه با محصولات جدید هواوی و سامسونگ نقشی متفاوت در شارژ ایفا کنند. یعنی ایرپاورها می توانند از ساعت تا گوشی هوشمند اپل را بی نیاز از شارژ مستقیم و به راحتی شارژ کنند. اما این قابلبت به شکلی که کاربران انتظار داشتند محقق نشده است.
 
درواقع با وجود ان که برخی منابع آگاه از هفته گذشته اعلام کرده بودند که به زودی شاهد رونمایی از ایرپاور ها خواهیم بود، اما اکنون اپل رسما اعلام کرده که در تامین امنیت و استاندارد ایرپاور به بن بست خورده و این یعنی فعلا خبری از ایرپاور نیست. اما این اعلامیه بیش از هر گروهی به نفع رقبای اپل شده است، که بازیکنان کلیدی این رقابت هستند. درواقع شرکت هایی مثل سامسونگ، بلکین، آنکر، لاجیتک و ... در این حوزه از اپل سبقت گرفته اند.
 
برای شرکت اپل ایرپاور در حکم یک جهش بزرگی برای شارژ های بی سیم بود. وقتی که اپل این ویژگی را به آیفون 8، آیفون X و نسخه های جدیدتر اضافه کرد، هدفش رقابت با فعالان عرصه فناوری در نظر گرفته شد. اما به نظر می رسد خبری از این ایده خلاقانه نخواهد بود.
 
یکی از نگرانی های عمده پس از مرگ ایرپاور(به شکل موقتی یا قطعی) این است که اعتبار اپل بین کاربران از وضعیت مناسب خارج شود. از سوی دیگر ایده جدید سامسونگ نیز رقابت را جدی تر می کند. درواقع تلفن های هوشمند گلکسی S10 می تواند به صورت بی سیم یک دستگاه دیگر را شارژ کند. اما آیا این می تواند یکی از برنامه های آینده اپل باشد؟
 
احتمال اصلی این است که گوشی های گلکسی S10 سامسونگ و هواویP30 Pro الهام بخش اپل برای ارائه آیفون بعدی و یا مک بوک ایر به صورت بی سیم برای شارژ با دیگر دستگاه ها باشند. درواقع ممکن است ایرپاور مرده باشد اما این فناوری می تواند به شیوه هایی دیگر در دستگاه های هوشمند این شرکت رونمایی شود.
 
در بخشی از بیانیه اپل در مورد لغو استفاده از ایرپاور آمده است: «پس از تلاش‌های گسترده به این نتیجه رسیدیم که ایرپاور در کسب استانداردهای لازم ناموفق است و نمی تواند این استانداردها را رعایت کند، بنابراین ما این پروژه را لغو کرده ایم. از تمامی کاربرانی که منتظر عرضه این محصول بودند پوزش می خواهیم و معتقدیم که با توجه به اهمیت دنیای بی سیم، به زودی در حوزه محصولاتی دیگر تلاش می کنیم.»

​​