باندپهن

تایلند تابستان امسال صاحب شبکه 5G می‌شود

5G_dtac_CAT_TOT.jpg

 

شرکت مخابراتی Dtac که سومین اپراتور موبایلی برتر تایلند محسوب می‌شود همکاری‌های جدیدی را با دو اپراتور دیگر این کشور یعنی TOT و CAT Telecom آغاز کرده است تا به موجب آن خدمات مربوط به نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی یا 5G را به صورت آزمایشی در دو دانشگاه این کشور ارایه کند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) آزمایش‌هایی که در این راستا اعمال می‌شود برای به اشتراک گذاشتن منابع و دانش‌ بین سه اپراتور موبایلی تایلند صورت می‌گیرد و بر اساس آخرین برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است ارایه این خدمات از ماه ژوئیه در «دانشگاه چولالونکورن» در شهر بانکوک ارایه شود و سپس «دانشگاه کازتسارت» که در 100 کیلومتری شهر بانکوک واقع شده است هم این خدمات را به کار بگیرد.

مرکز تنظیم قوانین مخابراتی و ارتباطی تایلند اعلام کرد شرکت Dtac برای ارایه آزمایشی خدمات 5G از باندهای مخابراتی چندگانه با توانایی 28 گیگاهرتز، 3.5 گیگاهرتز، 2.3 گیگاهرتز و 1.8 گیگاهرتز بهره می‌برد و همچنین قرار است در جریان همکاری با اپراتور TOT باندهای 60 مگاهرتز و 2.3 گیگاهرتز را نیز به کار گیرد.

برای راه‌اندازی شبکه مخابراتی 5G در کشور تایلند همچنین قرار شده است شرکت‌های اریکسون، هوآوی و نوکیا تجهیزات شبکه را تامین کنند.

در مرحله نخست آزمایش‌های پیش‌بینی شده قرار است شرکت Dtac از قابلیت‌ها و توانمندی‌های 5G برای ارتقا سرویس «کشاورز هوشمند» بهره ببرد. این سرویس از فناوری اینترنت اشیا استفاده می‌کند تا به کشاورزان تایلندی امکان دهد به صورت لحظه به لحظه به اطلاعات دسترسی داشته باشند و از تکنیک‌های دقیق برای به کارگیری داده‌های پهپادها و ماهواره‌ها استفاده کنند.

 


​​