فناوری اطلاعات

بُرد شبکه علمی ایران در ژنو

منبع: ایرنا
شبکه علمی ایران در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی 2019 (WSIS2019) که با حضور وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری برگزار شد، به خاطر پیشرفت قابل توجه، موفق به کسب برترین جایزه شد.
 
طرح‌های ارائه شده در اجلاس WSIS2019 شامل 16.9 درصد از آفریقا، 29 درصد از آسیا و اقیانوس آرام، 6.5 درصد از شرق اروپا، 19.4 درصد از آمریکای لاتین و کارائیب، 27.7 درصد از غرب اروپا و 0.5 درصد سایر مناطق مورد ارزیابی قرار گرفت. 
هیات کارشناسی WSIS PRIZE در نشست WSIS Forum 2019 که به میزبانی ژنو برگزار شد، در هر گروه یک پروژه را در نهایت به عنوان برنده نهایی انتخاب کردند که شبکه علمی توانست این جایزه را به خود اختصاص دهد. 
وزیر ارتباطات در پی این موفقیت در توئیتر خود نوشت: «بله، امروز در اجلاس ‎#WSIS2019 اعلام شد. شش کاندیدا داشتیم که برای پیشرفت قابل توجه «شبکه علمی ایران» برترین جایزه را برنده شدیم! شادی همکارانم دیدنی بود و البته چهره کشورهایی که فکر می‌کردند تحریم‌هایشان موثر است.»
شبکه علمی ایران از میان 90 پروژه مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان که برای دریافت این جایزه در سال 2019 رقابت کردند، موفق به کسب جایزه این دوره از جایزه WSIS شد.
امسال در جایزه WSIS بیش از 1100 پروژه در 18 گروه درخواست ارزیابی و بیش از دو میلیون نفر در رای گیری آن شرکت کردند که در نهایت از بین این پروژه ها 90 پروژه در 18 گروه به مرحله دوم راه یافتند. 
از جمهوری اسلامی ایران نیز 6 پروژه ملی در این ارزیابی شرکت که در نهایت شبکه علمی از میان پروژه ها و طرح های مرتبط با ICT با کسب بالاترین امتیاز به هشتمین دوره مسابقات WSIS و کاندیداتوری نهائی آن راه یافته است.
براساس این گزارش SHOA (شبکه علمی ایران ؛ شعا) به عنوان نخستین پروژه مشارکت دولتی - خصوصی (PPP) بین دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز آموزشی و درمانی، حوزه های علمیه و کتابخانه‌ها، یک شبکه تحقیقی و آموزش ملی است و خدمات تخصصی برای حمایت از نیازهای جوامع تحقیق و آموزش به عنوان زیرساخت سند بالاسری نقشه جامع علمی کشور را ارائه می‌دهد.
شبکه علمی کشور حدود 28سال قبل پایه‌ریزی شد و نسل سومی که اکنون مدیریت اپراتور شبکه علمی ایران را برعهده دارند، هدف اصلی‌شان ایجاد زیرساخت زیست‌بوم اقتصاد علم کشور و پیوستن به شبکه‌های علمی جهان است.
این شبکه هدف دیگری را نیز دنبال می‌کند؛ این که سرقت‌های علمی صورت نگیرد، ارتباطات تنگاتنگ بین صنعت و علم برقرار شود و دسترسی اطلاعات واقعی را در اختیار افراد قرار دهد.
تمام کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها از طریق شبکه علمی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
اکنون شبکه علمی ایران به شبکه علمی اروپا «ژآنت» متصل است و مسئولان آن در حال رایزنی برای اتصال به شبکه علمی کشورهای دیگر هستند.
اجلاس سران جامعه اطلاعاتی به مدت پنج روز با حضور بیش از سه هزار نفر از 150 کشور برگزار می‌شود که طرح شبکه علمی ایران (شعا) نامزد دریافت جایزه از این اجلاس است.
این اجلاس هرساله باهدف گفت‌وگو و تبادل‌نظر بین‌المللی با کمک اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در سطح وزیران و معاونان کشورهای مختلف برگزار می‌شود. موضوع اصلی اجلاس امسال، نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار است.
در این اجلاس دو پنل تحت عناوین آینده مشاغل در اقتصادهای مبتنی بر فاوا (توسط وزارت ارتباطات) و علم، نوآوری و آینده دانشگاه (توسط دانشگاه علم و صنعت ایران) مربوط به ایران است که با آینده‌نگری توسعه فناوری ارتباطات برای دانشگاه‌ها و مشاغل برگزار می‌شود.

​​