تلفن همراه

گوگل، کوالکوم، اینتل در کنار ترامپ علیه هوآوی

منبع: پیوست
هواوی هفته سختی را گذرانده است. این شرکت، بعد از قرار گرفتن در لیست سیاه ایالات متحده امریکا، امروز (۳۰اردیبهشت) با لغو قراردادهای تامین‌کنندگان امریکایی مواجه شده که با توجه به سیاست‌های دولت ترامپ در زمینه ممنوعیت همکاری با این غول چینی، اجرا شده‌اند.   
 
موسسه آلفابت گوگل، روز یکشنبه (۲۹ اردیبهشت)، همکاری خود را با هواوی در زمینه سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات فنی ( غیر از خدماتی که از طریق اپن‌سورس در دسترس عموم قرار دارند) به حالت تعلیق درآورده است. این امر می‌تواند کسب‌وکار هواوی در بخش  تلفن هوشمند را در خارج از چین دچار مشکل کند؛ زیرا هوآوی، دسترسی‌اش برای به‌روزسانی‌های سیستم عامل اندروید را از دست خواهد داد و نسخه‌های آتی تلفن‌های هوشمند هوآوی که روی اندروید اجرا می‌شوند هم مکان دسترسی به سرویس‌های محبوبی مانند پلی‌استور، جی‌میل و یوتیوب را نخواهند داشت.
 
بر اساس گفته‌های سخنگوی گوگل، هواوی صرفا به نسخه عمومی اندروید با عنوان Android Open Source Project ) AOSP) دسترسی خواهد داشت؛ نسخه‌ای که برای هر فردی که بخواهد از آن استفاده کند، قابل دسترس است.
 
 در این میان علاوه بر گوگل، تولیدکنندگان چیپ از جمله اینتل، کوالکوم، Xilinx و Broadcom اعلام کرده‌اند که نرم‌افزارهای حیاتی و قطعات را به هوآوی ارائه نخواهند داد و قراردادهای خود را با این شرکت لغو خواهند کرد. تا امروز اینتل، چیپ‌های سرور و پردازشگرهای لپ‌تاپ را به هواوی ارائه داده است و کوالکوم نیز در زمینه ارائه مدوم‌ها و دیگر پردازشگرها اهمیت زیادی برای هوآوی دارد. از سوی دیگر، Infineon Technologies، تولیدکننده آلمانی چیپ نیز صادرات خود به هوآوی را به حالت تعلیق درآورده است. میزان زیان ناشی از لغو قراردادها، هنوز نامشخص است. متخصصان چیپ می‌گویند هوآوی نمی‌تواند بدون کمک امریکا به کسب و کار خود ادامه دهد.
 
هواوی در واکنش به این طوفان تهاجمی، اعلام کرده است که طی چند سال اخیر، فناوری خود را تا جایی توسعه داده که اگر مانعی برای استفاده این شرکت از اندروید پیش بیاید، بتواند از فناوری خود استفاده کند.
 
انتظار می‌رود تاثیر این ممنوعیت‌ها و لغو قراردادها بر بازار چین ناچیز باشد. بیشتر سرویس‌های گوگل در چین ممنوع هستند و شرکت‌های چینی از جمله «تنسنت» و «بایدو» جایگزین‌هایی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. اما اروپا به عنوان دومین کسب‌وکار بزرگ هوآوی، احتمالا تحت تاثیر تصمیم امریکا قرار خواهد گرفت. جئوف بلابر،معاون ارشد تحقیقات CCS Insight در این زمینه می‌گوید: «داشتن اپلیکیشن‌های و دسترسی به خدمات گوگل برای هواوی حیاتی است چرا که برای رقابت در منطقه‌هایی مانند اروپا دسترسی به این خدمات برای هر سازنده تلفن‌ هوشمندی حیاتی است. 
 
مدت زمان زیادی‌ است که دولت ایالات متحده امریکا سعی در  کنار گذاشتن و حذف هواوی دارد. در سال ۲۰۱۸ به طور غیررسمی از ورود هوآوی به بازار تلفن همراه امریکا ممانعت شد. تشدید وضعیت فعلی، بخشی از اختلاف تجاری بین دولت چین و ترامپ است. ترامپ سعی دارد با ایجاد فشار بیشتر، مذاکره‌ای مجدد بین این دو کشور را رقم بزند.

​​